Trwa ładowanie...

Nowy lek na raka prostaty z przerzutami

Naukowcy z Uniwersytetu w Purdue ogłosili, że udało im się znaleźć skuteczny sposób zwalczania komórek rakowych u chorych z zaawansowanym rakiem prostaty i przerzutami. Autorzy badania skoncentrowali się na działaniu genu Plk1, kluczowego regulatora cyklu komórkowego.

spis treści

1. Podział komórek a rak prostaty

Plk1 jest onkogenem, co oznacza, że może mutować i wywoływać raka. Naukowcy odkryli, że w komórkach rakowych u chorych z bardziej zaawansowanym rakiem prostaty brakuje genu Pten - znanego antyonkogenu. Utrata Pten wywołuje problemy podczas podziału komórek. Zamiast dwóch równych kopii DNA od komórki wyjściowej, komórki potomne otrzymują nieproporcjonalne ilości DNA, co wiąże się z mutacjami. Okazało się, że jest to główny czynnik w rozwoju raka. Bez genu Pten ryzyko powstania komórek rakowych jest ogromne. Gdy ilość kopii tego antyonkogenu maleje, komórki są zestresowane, co skutkuje zwiększoną produkcją Plk1 i gwałtownym podziałem komórek, co zwykle oznacza tworzenia się raka.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

2. Działanie inhibitora Plk1

Leczenie raka prostaty w późniejszym stadium zaawansowania jest trudne, ponieważ komórki nie reagują na działanie leków zatrzymujących ich podział, a rak rozprzestrzenia się do innych partii ciała. Co gorsza, gdy brakuje Pten, leki te zwiększają wydzielanie Plk1. Aby przetestować teorię, że gen Plk1 jest kluczowy w tworzeniu się raka, naukowcy zbadali wpływ inhibitora Plk1 na komórki rakowe u ludzi i myszy. Badania wykazały, że w niektórych komórkach rakowych obecny był Pten, a w innych nie. Komórki, które były pozbawione tego genu, nie reagowały na działanie leku.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Nowy lek przedłużający życie pacjentów z rakiem prostaty
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza