Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Nowy lek na mukowiscydozę

„American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine” donosi o pozytywnych wynikach badań nad lekiem na mukowiscydozę.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

spis treści

1. Czym jest mukowiscydoza?

Mukowiscydoza to choroba uwarunkowana genetycznie. Jej przyczyną jest mutacja genu związanego z transportem jonów, co prowadzi do upośledzenia ich przepływu w płucach. W konsekwencji komórki się odwadniają, w płucach gromadzi się śluz i rozwijają się bakterie. Ze względu na zagęszczenie śluzu, chorzy często zapadają na zapalenie oskrzeli, zatok oraz przewlekłe zapalenie płuc. Najpoważniejszym powikłaniem mukowiscydozy jest przedwczesny zgon.

2. Działanie nowego leku na mukowiscydozę

Nowy lek na mukowiscydozę to selektywny agonista receptora sprzyjającego nawadnianiu śluzu. Lek ma formę inhalatora. W badaniach klinicznych z jego użyciem wzięło udział 350 młodych osób cierpiących na tą chorobę. Działanie leku polega na aktywowaniu transportu jonów chlorkowych i zapobieganiu gromadzenia się śluzu w płucach. Dzięki temu parametry oddechowe badanych ulegały znacznemu poprawieniu. Skutkiem ubocznym stosowania leku był kaszel. Jego właściwości wzbudzają duży optymizm. Wczesne rozpoczęcie terapii z jego użyciem może znacznie zahamować rozwój mukowiscydozy.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza