Trwa ładowanie...

Nowy lek na drgawki w epilepsji

Wyniki pierwszych badań klinicznych wskazują, iż nowy lek może znacznie zmniejszyć częstość napadów drgawkowych w trudnej do leczenia postaci padaczki.

spis treści

1. Badanie kliniczne leku przeciwepileptycznego

W badaniu udział wzięło 387 osób ze Stanów Zjednoczonych i Ameryki Łacińskiej, cierpiących na trudną do kontrolowania postać epilepsji. Wszyscy oni stosowali od 1 do 3 leków przeciwepileptycznych. W trakcie badania podzielono ich na 3 grupy, z których jedna otrzymywała dziennie 8 mg nowego leku, druga 12 mg, a trzecia dostawała placebo. Badanie trwało 19 tygodni, a pacjenci przez cały ten czas kontynuowali swoje wcześniejsze leczenie.

Zobacz film: "Choroby neurologiczne jako przyczyny depresji"

2. Wyniki badania

Okazało się, że u chorych przyjmujących nowy lek na drgawki w dziennej dawce 12 mg częstość drgawek w okresie 28 dni została zredukowana o 14% w stosunku do grupy kontrolnej. Przyjmowanie 8 mg leku z kolei zmniejszało częstość drgawek o 6%. Wśród skutków ubocznych farmaceutyku są między innymi zawroty głowy, senność, nerwowość, bóle głowy oraz ataksja, czyli zaburzenie koordynacji ruchowej ciała. Dotychczas stosowane leki przeciwepileptyczne niemal w 1/3 przypadków padaczki albo nie zapobiegają drgawkom, albo powodują zbyt dokuczliwe skutki uboczne, co prowadzi do przerwania leczenia. Włączenie do leczenia nowego skutecznego i bezpiecznego leku może okazać się pomocne w walce z uciążliwymi postaciami epilepsji.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Statyny na padaczkę
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza