Trwa ładowanie...

Nowy immunologiczny lek na raka zmienia reguły gry

Nowy immunologiczny lek został opisany przez Europejski Kongres Raka jako innowacyjna, bardzo obiecująca metoda leczenia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Naukowcy odkryli nowy skuteczny lek immunologiczny na raka
Naukowcy odkryli nowy skuteczny lek immunologiczny na raka (123rf)

W badaniu raka głowy i szyi, większość pacjentów przyjmujących nivolumab żyła dłużej, porównując z tymi którzy przyjmowali chemioterapie.

Immunoterapia działała poprzez powtrzymanie system immunologicznego przed zniszczeniem komórek rakowych.

Zaawansowane przypadki raka głowy i szyi miały bardzo wysokie wskaźniki śmiertelności.

W badaniu grupy ponad 350 pacjentów, opublikowanym w “New England Journal of Medicine”, 36 proc. leczonych lekiem immunoterapeutycznym nivolumab po roku nadal żyło, porównując z 17 proc. spośród tych którzy otrzymali chemioterapię.

ZOBACZ TAKŻE

Pacjenci doświadczyli również mniej skutków ubocznych po immunoterapii. 

Zalety działania leku były lepiej widoczne u pacjentów, u których stwierdzono obecność HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) w nowotworze. Pacjenci ci, po leczeniu nivolumabem przeżyli średnio o 9.1 miesiąca dłużej, porównując z 4.4 miesiąca u chorych leczonych chemioterapią.

Normalnie, taka grupa pacjentów powinna żyć mniej niż 6 miesięcy. 

Wcześniejsze dane z badania obejmującego 94 pacjentów z zaawansowanym rakiem nerki wykazało, że podwójne uderzenie nivolumabem i ipilimumabem dawała efekt znaczącej redukcji w rozmiarze raka u 40 proc. pacjentów.

Wśród tych pacjentów jeden na dziesięciu nie miał żadnych znaczących pozostałości raka. Dla porównania u pacjentów leczonych standardową terapią redukcję nowotworu zaobserwowano jedynie u 5 proc. leczonych.

W Wielkiej Brytanii co roku diagnozuje się raka nerki u około 12000 a średnio 12 osób umiera z powodu tego nowotworu każdego dnia.

“Czuję się jak oszust posiadając terminalną formę nowotworu, ponieważ nie odczuwam kompletnie bólu” – mówi Peter Waite, 64 lata, pochądzący z Hertfordshire. “W całej sytuacji nie odczułem żadnych negatywnych dla mnie aspektów i jest mi z tego powodu trochę wstyd”.

Peter rozpoczął leczenie immunoterapią łączoną (nivolumab i ipilimumab) w eksperymencie medycznym na początku 2015 roku, po tym jak lekarze odkryli, że ma on nawrót choroby po wyleczeniu z raka nerki i płuc. Powiedziano mu, że prawdopodobnie zostało mu od 3 do 5 lat życia.

Zamiast leczenia chemioterapią, spędził 4 miesiące otrzymując oba leki immunoterapeutyczne i nie doświadczając żadnych skutków ubocznych, co pozwoliło mu kontynuować prace przez całe leczenie.

Skany jego nerki i płuc wykazały, że jeden z jego guzów zmniejszył się, a dwa kolejne nie rosną. Już nie przyjmuje leków i jest badany co 12 tygodni.

“Jestem optymistą i miałem dużo szczęścia” – mówi. „Czuję się zaszczycony, że miałem możliwość wzięcia udziału w tym eksperymencie”.

Jak dotąd nivolumab został jedynie zatwierdzony jako lek na raka skóry, a w czerwcu ma się on stać pierwszym najszybciej zatwierdzonym lekiem dopuszczonym do użytku szpitalnego w połączeniu  z ipilimumab dla leczenia tego samego typu raka.

Nivolumab i ipilimumab wspólnie pracują poprzez zakłócanie sygnałów chemicznych, które rak używa aby przekonać system immunologiczny, że są zdrowymi komórkami.

Ten eksperyment może znacząco wydłużyć czas życia pacjentów w grupie, dla której nie ma już innych form leczenia, które nie pogorszyłyby jakości ich życia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza