Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Rak gardła - objawy, rozpoznanie, leczenie

Niezłośliwy rak gardła, czyli nowotwór niezłośliwy gardła (tak zwane brodawczaki), spotyka się bardzo rzadko. Makroskopowo brodawczaki są zmianami uszypułowanymi, występującymi zazwyczaj w przedniej części jamy ustnej. Brodawczaki stwierdza się także w jamie nosowej. Wyróżnia się trzy typy morfologiczne brodawczaka: odwrócony, egzofityczny i wałeczkowatokomórkowy. Niestety, cechą charakterystyczną niezłośliwego raka gardła jest jego duża skłonność do nawrotów.

Zobacz film: "Mikstura na ból gardła. Przygotujesz ją w domu"

spis treści

1. Rak gardła - objawy

Nowotwory niezłośliwe gardła to płaskie guzki w gardle o różnej wielkości. Brodawczaki pokryte są niezmienioną błoną śluzową. Nowotwory niezłośliwe gardła to włókniaki umiejscowione na podniebieniu miękkim, gardle, w obrębie języka, warg, podstawy jamy ustnej, jamy nosowej, gruczołów ślinowych mniejszych, na łukach migdałkowych lub migdałkach.

Brodawczaki, rodzaj raka gardła, wyglądają jak niewielkie grona o wąskiej szypule, która znajduje się na błonie śluzowej gardła lub jamy ustnej. W nosowej części gardła rozwija się czasami u chłopców inny typ raka gardła, włókniak młodzieńczy, który łatwo krwawi.

Niekiedy z powodu brodawczaków dochodzi do niedrożności nosa lub uszczerbku słuchu. Oprócz niedrożności nosa typowymi symptomami raka nosogardła są: okresowe krwawienie z nosa, guz w nosogardle, nosowa mowa, trudności z przełykaniem pokarmów oraz niewyraźna mowa. Rzadkim objawem raka gardła jest ból oczu.

2. Rak gardła - rozpoznanie

Zabieg limfadenektomii
Zabieg limfadenektomii

Nowotwór nosogardła występuje bardzo rzadko. W naszym kraju odnotowuje się około 150 przypadków w ciągu

zobacz galerię

Jeśli występuje podejrzenie raka niezłośliwego gardła na podstawie stwierdzenia obecności gładkiego guza w przestrzeni jamy nosowej, lekarz zleca przeprowadzenie tomografii komputerowej głowy, badania radiologicznego głowy lub obrazowania metodą rezonansu magnetycznego.

Biopsja brodawczaka gardła jest niewskazana, ponieważ może doprowadzić do obfitego krwawienia ze względu na fakt, że guz składa się z naczyń krwionośnych i jest pozbawiony mięśniowej otoczki.W przypadku wystąpienia niepokojących symptomów należy zgłosić się do lekarza.

3. Rak gardła - leczenie

Leczeniem raka gardła zajmują się chirurdzy szczękowo-twarzowi oraz laryngolodzy. Brodawczaki leczone są operacyjnie, a przed zabiegiem choremu podaje się leki zmniejszające utratę krwi. Tego typu środki są stosowane zwykle przez 2-3 tygodnie przed operacją. Przeprowadzenie angiografii przed zabiegiem może być okazją do embolizacji, która również przyczynia się do zmniejszenia utraty krwi w czasie operacji.

Zobacz także

Jeśli typ raka gardła, jakim są brodawczaki rozprzestrzeniły się lub nie sposób do nich dotrzeć, stosowana jest radioterapia. Wskazaniem do jej przeprowadzenia są także nawroty choroby nowotworowej. Ostatnio coraz częściej swoje zastosowanie w leczeniu raka niezłośliwego gardła znajduje endoskopia, ale jej użycie jest zawężone do osób z nierozległymi guzami, które zostały uprzednio embolizowane.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Rak jelita grubego
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza