Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Nowotwór kości – najważniejsze informacje

Pierwotne nowotwory kości są zlokalizowane bezpośrednio w kości lub w bardzo bliskiej odległości od kości. Rozwijają się z tkanki kostnej, chrząstkowej lub włóknistej. Są dosyć rzadko spotykane. Główne rodzaje raka kości, to: kostniakomięsak, chrzęstniak mięsakowy, mięsak Ewinga i szpiczak mnogi.

Zobacz film: "8-latek z wrodzoną łamliwością kości podbija internet"

Wtórne nowotwory kości to inaczej przerzuty kostne nowotworów innych narządów: prostaty, nerek, piersi itd.

spis treści

1. Rodzaje raka kości

1.1. Kostnomięsak

To najczęściej występujący pierwotny nowotwór złośliwy kości. W większości przypadków pojawia się u dzieci i młodzieży młodszej i starszej. Jego przyczyny nie są znane. Nowotwór rozwija się zwykle blisko końca kości, w pobliżu stawu kolanowego (kość udowa, kość piszczelowa) i barkowego (kość ramienna). Towarzyszy mu stały ból i obrzęk.

To musisz wiedzieć

  • Nowotwory kości to zwykle łagodne zmiany.
  • Łagodne nowotwory kości zazwyczaj nie wymagają leczenia.
  • Chemioterapia to podstawowa metoda leczenia raka kości.
  • Ból kości jest symptomem, z którym zawsze powinieneś zgłosić się do lekarza.

1.2. Chrzęstniak mięsakowy

Ten nowotwór kości rozwija się z chrząstki i dotyka dużych kości, takich jak kość udowa, kość piszczelowa czy kość ramienna, ale może również występować w np. w miednicy lub w wielu innych kościach. W większości przypadków pojawia się u dorosłych powyżej 30. roku życia.

1.3. Mięsak Ewinga

Ten typ nowotworu kości dotyka głównie dzieci między 10. a 15. rokiem życia, rzadziej starsze osoby. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczyn (1,5/1). Charakteryzuje się namnażaniem małych okrągłych komórek, tworzących się w środkowej części kości. Towarzyszą mu stałe bóle, obrzęk, a czasami złamanie. Mięsak dotyka z równą częstotliwością kości płaskie i krótkie (miednica, kręgi, żebra) i kości długie (kość udowa, kość piszczelowa, kość ramienna).

1.4. Szpiczak mnogi

Ten nowotwór kości, nazywany również chorobą Khalera, charakteryzuje się namnażaniem komórek plazmatycznych (komórki produkujące i wydzielające przeciwciała w osoczu) w szpiku kostnym. Wydzielają one substancje, które stopniowo niszczą tkankę kostną. Szpiczak mnogi rozwija się głównie u osób dorosłych, między 50. a 80. rokiem życia. Trochę częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet.

2. Rola chirurgii w leczeniu nowotworu kości

Chirurgia pełni bardzo istotną rolę w leczeniu większości nowotworów kości. Kombinacja różnych metod leczenia (chemioterapia, radioterapia i chirurgia) oraz postęp w dziedzinie chirurgii pozwoliły zmniejszyć ilość koniecznych amputacji (tylko 5 proc. przypadków). Zawsze, gdy jest to możliwe, lekarze stosują rekonstrukcję kości (przeszczep lub proteza).

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Guz Ewinga
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza