Trwa ładowanie...

Nowe zalecenia Akademii Pediatrii - te soki są zakazane dla dzieci!

Od 2001 roku pediatrzy nie wprowadzali żadnych zmian dotyczących spożywania soków owocowych przez dzieci. Aż do 2017 roku, kiedy Amerykańska Akademia Pediatrii zmieniła zdanie. Właśnie został opublikowany oficjalny komunikat, który zaskoczył lekarzy, jak i rodziców. Jakie zmiany zostają wprowadzone?

1. Soki owocowe dla dzieci

Dorosłym soki owocowe dostarczają wiele witamin i składników mineralnych. Czy jednak można je pić bez umiaru? Czy wszystkie soki są zdrowe? Na te i inne pytania w powyższym filmie odpowiada dietetyk Paulina Gąsiewska⬇

Według Amerykańskiej Akademii Pediatrii soki owocowe nie dają dzieciom żadnych korzyści zdrowotnych i odżywczych do ukończenia pierwszego roku życia. Zatem, zdaniem specjalistów rodzicie powinni całkowicie wykluczyć te produkty w diecie dzieci do 1 r.ż.

Pediatrzy z Akademii sugerują, że dziecko spożywajace soki owocowe przyzwyczaja się w ten sposób do słodkich smaków. Duża ilość cukru w diecie może prowadzić do cukrzycy, otyłości, a także pogorszenia stanu zdrowia zębów wśród dzieci.

W Polsce według Instytutu Żywności i Żywienia odsetek dzieci z otyłością wzrasta z roku na rok. Obecnie z tym problemem walczy 16 proc. dzieci i młodzieży w naszym kraju.

W Europie zaś co czwarte dziecko jest otyłe. Tym samym coraz więcej dzieci jest narażonych na rozwój chorób układu pokarmowego, układu krążenia, a nawet nowotworów. Niestety, polskie dzieci znalazły się w światowej czołówce dzieci najbardziej otyłych.

Zobacz także:

2. Nowe zalecenia AAP

Amerykańska Akademia Pediatrii podaje dokładnie wytyczne, dotyczące dopuszczalnej ilości spożycia soków owocowych dla dzieci powyżej 1 roku życia:

  • 1 -3 lat - 120 ml na dobę (pół szklanki)
  • 4 - 6 lat - 120-180 ml na dobę (3/4 szklanki)
  • powyżej 7 roku życia - maksymalnie 250 ml na dobę (szklanka)

Dodatkowo pediatrzy alarmują, że soki owocowe nie powinny być włączane do diety, kiedy u dziecka pojawiła się biegunka lub odwodnienie. Sok grejpfrutowy musi być wyłączony z diety dziecka, które przyjmuje niektóre leki, np. kardiologiczne, onkologiczne, przeciwhistaminowe, uspokajające i immunosupresyjne.

Przeczytaj koniecznie:

Według specjalistów, o wiele zdrowsze jest podawanie surowych, świeżych i nieprzetworzonych owoców niż soków, ponieważ zawierają o wiele więcej składników odżywczych i błonnika. A jako najlepszy napój dla dzieci Akademia zaleca wodę.

W poniższym filmie dr Patricia Braun z AAP wyjaśnia decyzję organizacji:

Zobacz film: "Dr. Patricia Braun, AAP"

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza