Trwa ładowanie...

Nowe spojrzenie na leczenie rhinophyma

Rhinophyma to choroba, która wywodzi się ze schorzenia zwanego trądzikiem różowatym. Trądzik różowaty należy do przewlekłych chorób skóry twarzy. W jego przebiegu można wyróżnić trzy etapy. Pierwszym jest stadium rumieniowe, następnym grudkowo-krostkowe, a ostatnim przerostowe. To właśnie w tym ostatnim etapie może rozwinąć się choroba zwana rhinophyma. Zazwyczaj dotyka ona mężczyzn. Cierpiący na nią pacjenci borykają się z takimi objawami jak czerwony, rozszerzony i bulwiasty nos. Taki wygląd wynika z powiększenia gruczołów łojowych i związanego z tym rozszerzenia ich ujścia oraz z przerostu tkanek miękkich nosa. Ponadto mamy tu do czynienia z rozwojem stanu zapalnego. Dodatkowo pacjenci dotknięci rhinophyma mogą skarżyć się także na nadmierny łojotok, który związany jest z powstawaniem wydzieliny złożonej z bakterii, łoju i keratynocytów. Wydostaje się on z gruczołów łojowych pod wpływem uciskania.

Zobacz film: "Leczenie trądziku różowatego"

spis treści

1. Leczenie objawów rhinophyma

Wciąż nie ma sposobu na eliminowanie przyczyn powstawania rhinophyma. Z tego powodu pacjentów skarżących się na objawy tego schorzenia leczymy jedynie objawowo, eliminując nieprzyjemne i uciążliwe skutki tej choroby. Dzięki stosowaniu leków doustnych i leczenia miejscowego można w pewnym stopniu uzyskać względną poprawę stanu zdrowia pacjenta.

Do tej pory lekarze próbowali stosować także zabiegi, których celem była, przede wszystkim, poprawa wyglądu pacjenta. Do takich działań związanych z leczeniem rhinophyma zaliczyć można między innymi:

  • usunięcie przerosłych w wyniku rhinophyma tkanek miękkich z wykorzystaniem elektrokoagulacji lub skalpela,
  • usunięcie chorych tkanek z pomocą lasera CO2,
  • usunięcie chorych tkanek przez chirurga i następujący po tym przeszczep skóry,
  • w przypadkach niezbyt zaawansowanych zastosowanie nieinwazyjnej metody fotodynamicznej.

Powszechne obecnie zastosowanie w medycynie laserów wysokoenergetycznych stało się szansą na uzyskiwanie coraz lepszych wyników w leczeniu rhinophyma. Szczególnie skuteczny może okazać się tutaj laser Nd:Yg 1444 nm, którego możliwości w leczeniu tego schorzenia wydają się bardzo duże.

Trądzik różowaty - wygląd pacjenta po zabiegu
Trądzik różowaty - wygląd pacjenta po zabiegu

Na rycinie widoczne są zmiany w wyglądzie nosa pacjenta po zabiegu laserowym.

zobacz galerię

2. Innowacyjna metoda szansą na zwalczenie rhinophyma

Zastosowanie zabiegów laserowych okazuje się skuteczne, przede wszystkim dlatego, że daje szansę na leczenie nie tylko objawów rhinophyma, ale także przyczyn wywołujących tę chorobę. Jest to możliwe dzięki temu, że za pomocą lasera odnerwia się na pewien czas skórę nosa, co oznacza jednoczesne zatrzymanie nadmiernego wytwarzania łoju.

AGKlinik wykorzystuje tę metodę od ponad pół roku. Przy zastosowaniu lasera Nd:Yg 1444 nm udało się już przeprowadzić kilka zabiegów, podczas których pacjentom podano 100-150 mJ energii. Dawka ta, podana podskórnie, jest wystarczająca, by częściowo usunąć przerosłe w wyniku choroby gruczoły łojowe. Ponadto w ten sposób możliwe jest czasowe odnerwienie wybranej partii skóry. Dzięki temu następuje zdecydowane zahamowanie wydzielania łoju oraz osłabienie stanu zapalnego skóry i, w rezultacie tego, widoczne pomniejszenie rozmiarów nosa.

Najczęściej optymalne efekty leczenia gwarantuje już poddanie się jednemu zabiegowi. Jeśli zmiany spowodowane rhinophyma są jednak bardzo zaawansowane, można powtórzyć go po upływie dwóch lub trzech miesięcy. Dodatkowo u pacjentów, u których wystąpiły zmiany guzowate, specjaliści z AGKlinik stosują też terapię laserem ablacyjnym CO2, co umożliwia ich usunięcie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza