Trwa ładowanie...

Nowe proste badanie moczu może szybko wykryć, czy dana osoba stosuje zdrową dietę

Naukowcy opracowali test moczu, który jest w stanie dokładnie przeanalizować nasz jadłospis.

Pięciominutowe badanie mierzy markery biologiczne w moczu, utworzone poprzez rozkład produktów, takich jak czerwone mięso, kurczak, ryby, owoce i warzywa.

Analiza opracowana przez naukowców z Imperial College w Londynie oraz uniwersytetów w Newcastle i Aberystwyth pokazuje również, ile tłuszczu, cukru, błonnika i białka zjadł człowiek.

Chociaż testy wymagają jeszcze dopracowania, zespół ma nadzieję, że w przyszłości będą powszechnym narzędziem, umożliwiającym dokładne określenie menu dowolnego pacjenta. Mogą znaleźć wykorzystanie także w programach odchudzających, pozwalając na kontrolowanie ilości i jakości zjadanego pokarmu, a także w czasie rehabilitacji, na przykład, aby pomóc pacjentom po zawale serca przestrzegać zdrowej diety.

Dowody wskazują, że ludzie błędnie postrzegają własne diety i ignorują niezdrową żywność, podczas gdy podają zawyżone ilości spożytych owoców i warzyw, a także że prawdopodobieństwo nieścisłości w dziennikach żywieniowych zwiększa się, jeśli dana osoba cierpi na nadwagę lub otyłość.

Naukowcy pracują nad nowym badaniem moczu sprawdzającym rodzaj stosowanej diety
Naukowcy pracują nad nowym badaniem moczu sprawdzającym rodzaj stosowanej diety

Profesor Gary Frost, główny autor badania z Wydziału Medycyny na londyńskiej uczelni, powiedział, że główną słabością wszystkich badań żywieniowych i diet odchudzających jest to, że trudno jest zweryfikować, co faktycznie jedzą ludzie, przez co można bazować wyłącznie na informacjach wpisywanych do dzienników.

Jak sugerują specjaliści, około 60 proc. osób nie wpisuje danych zgodnych z prawdą. Nowo opracowany test może być pierwszym niezależnym wskaźnikiem jakości diety danej osoby i obrazem tego, co tak naprawdę je.

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie "Lancet Diabetes and Endocrinology" przeprowadzonym w MRC-NIHR National Phenome Centre (brytyjska organizacja badawcza), naukowcy poprosili 19 wolontariuszy o zastosowanie czterech różnych diet, począwszy od bardzo zdrowej do bardzo niezdrowej.

Zostały one opracowane z wykorzystaniem zaleceń żywieniowych Światowej Organizacji Zdrowia, dotyczących zapobiegania chorobom, takim jak otyłość, cukrzyca i choroby serca.

Ochotnicy ściśle przestrzegali diety przez trzy dni. W tym czasie pobierano od nich próbki moczu rano, popołudniu i wieczorem.

Zespół badawczy następnie oceniał setki związków, tak zwanych metabolitów, wytwarzanych w moczu, gdy pokarmy są rozkładane w organizmie.

Przeczytaj koniecznie

Były to związki, które wskazują na spożycie czerwonego mięsa, kurczaka, ryb, owoców i warzyw, a także dające obraz ilości zjedzonego białka, tłuszczu, błonnika i cukru. Obejmowały one również metabolity konkretnych produktów spożywczych, takich jak owoce cytrusowe, winogrona i zielone warzywa liściaste.

Na podstawie tych informacji naukowcy byli w stanie opracować profil metabolitów moczu, który wskazywał na zdrowy zbilansowany jadłospis z odpowiednią ilością owoców i warzyw. Następnie profil idealnej diety mógł być porównany z wynikami badań moczu danej osoby, co dawało natychmiastowy wskaźnik jakości jej menu.

Naukowcy następnie analizowali dokładność testu z użyciem danych z poprzedniego badania. Obejmowało ono 225 brytyjskich wolontariuszy, a także 66 osób z Danii. Każdy z ochotników dostarczył próbki moczu i zapisywał informacje dotyczące codziennej diety.

Analiza próbek pozwoliła naukowcom dokładnie przewidzieć sposób żywienia 291 wolontariuszy.

Zespół ma teraz nadzieję na udoskonalenie technologii, testując ją na większej liczbie ludzi. Zamierza także dalej pracować nad oceną rzetelności testu na przykładzie diety przeciętnego człowieka, poza warunkami badania.

Naukowcy mają nadzieję, że ten test będzie ogólnodostępny w ciągu najbliższych dwóch lat. Ma on umożliwiać przygotowania próbek moczu w warunkach domowych i dostarczenie ich do najbliższego punktu pobrań, co stanowi duże udogodnienie dla osób stroniących od placówek medycznych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza