Trwa ładowanie...

Nowe odkrycie naukowców pozwoli przewidzieć rozwój raka żołądka

Rak żołądka to podstępny rodzaj nowotworu, który może rozwijać się niezauważalnie nawet przez kilka lat. To sprawia, że w większości przypadków jego wykrycie następuje zbyt późno, a szanse chorego na przeżycie stają się minimalne. Najnowsze odkrycie azjatyckich naukowców odsłania jednak kolejną tajemnicę związaną z nowotworem żołądka, umożliwiając jego wcześniejsze zdiagnozowanie i wyleczenie.

Zobacz film: "Skutki uboczne leczenia raka żołądka"

Zobacz także:

1. Biomarker szansą dla chorych

Jak sugerują najnowsze badania opublikowane w amerykańskim Journal of Pathology, chińscy naukowcy zidentyfikowali biomarker w organizmach osób chorych na raka żołądka, który zmniejsza ukrwienie guzów nowotworowych, powodując jednocześnie zmniejszenie zdolności komórek nowotworowych do rozprzestrzeniania się na inne części ciała. Mowa tu o biomarkerach mikroRNA 506, zwanych też miR-506. Udowodniono, że pacjenci z wysokim stężeniem biomarkerów mają znacznie dłuższy czas przeżycia w porównaniu z chorymi na raka żołądka, u których stężenie miR-506 było znacznie niższe.

2. Przełom w onkologii?

Aby dojść do takich wniosków, naukowcy zakwalifikowali do testów 84 osoby, u których przeprowadzono operację raka żołądka. W każdym z przypadków analizowano stężenie miR-506, a pacjenci przydzielani byli do różnych grup w zależności od poziomu wykrytego u nich biomarkera. Okazało się, że w ciągu 60 miesięcy od przeprowadzonych testów przeżywalność pacjentów z grupy o niskim stężenie miR-506 wynosiła jedynie 30 proc., zaś w grupie o wysokim stężeniu markera przeżyło aż 80 proc.

Według autorów badania odkrycie to pozwala myśleć o miR-506 jako o „tłumiku”  rozwóju komórek nowotworowych w organizmie chorego. Potrzebne są jednak kolejne badania, aby można było traktować biomarker mikroRNA 506 jako potencjalną szansę na całkowite wyleczenie dla osób cierpiących na raka żołądka. Chociaż uważa się, że ten rodzaj nowotworu pojawia się najczęściej w krajach słabo rozwiniętych, każdego roku w Polsce odnotowuje się ok. 5 tys. przypadków zachorowań. W większości dotyczą one mężczyzn powyżej 50. roku życia, a najczęstszą przyczyną jego rozwoju jest niewłaściwa dieta, nadużywanie alkoholu i palenie papierosów.

Co wpływa na ryzyko rozwoju nowotworu? Porozmawiaj na ten temat na naszym forum.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.