Trwa ładowanie...

Nowe odkrycie naukowców. Osoby, które lubią czarny humor mają wyższe IQ

Lubisz czarny humor? Jeśli tak, to według naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu jesteś człowiekiem o bardzo wysokim ilorazie inteligencji. Czarny humor jest znany od wieków i polega na łączeniu elementów grozy, obrzydliwości i absurdu w sposób humorystyczny. To przedstawienie rzeczy tragicznych w sposób zabawny.

1. Czarny humor, a IQ

„Michael Jackson to jedyny solista, który się rozpadł” albo „Co poczuła dziewczynka, gdy włożyła rękę do zbiornika z kwasem solnym? Na pewno nie dno”. Śmieszy cię to? W takim razie jesteś w gronie osób z największym IQ. Gratulacje!

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu przeprowadzili badania na 156 kobietach i mężczyznach w różnym wieku (średnia to 33 lata), posiadających rożny poziom wykształcenia. Początkowo badani zostali poddani werbalnym i niewerbalnym testom na inteligencję. Kolejnym etapem były testy psychologiczne, które miały wykazać poziom agresji, a także ogólne nastawienie do życia.

Następnie naukowcy obserwowali reakcję respondentów na rysunki niemieckiego rysownika Uli Steina. Niektóre z nich są bardzo kontrowersyjne, w większości dotyczą śmierci, wojny i chorób. Jeden z obrazków przedstawiał osobę, do której dzwoni automatyczna sekretarka ze stowarzyszenia dla osób chorujących na Alzheimera, mówiąc: Jeśli pamiętasz o czym chciałeś z nami porozmawiać, zostaw wiadomość po sygnale. Wiele osób do takich żartów podchodzi z oburzeniem, inni choćby nieśmiało się uśmiechną.

Rysunek - Uli Stein
Rysunek - Uli Stein (bodo-hentsch)

2. Wyniki badań

Co ciekawe, wyniki badań pokazują, że osoby, które lubią czarny humor nie tylko mają wysokie IQ, ale również niski poziom agresji i w większości są optymistami.

Z kolei osoby, których bulwersują czarne żarty, według badaczy, mają najwyższy poziom agresji, a także skłonności do popadania w stany depresyjne. Neutralni odbiorcy posiadają zaś umiarkowany poziom IQ, a także średni poziom agresji, a ich nastawienie do otaczającego świata jest raczej pozytywne. Płeć i wiek nie miały żadnego wpływu na wyniki badań.

Wnioski? Naukowcy twierdzą, że mózg, aby zrozumieć czarny humor, potrzebuje bardziej skompilowanych procesów przetwarzania informacji. Dlatego najważniejsza w ich odbiorze jest inteligencja, dobry nastrój i nastawienie do życia.

Czy wiesz, jak wpłynąć na inteligencję swojego dziecka?
Czy wiesz, jak wpłynąć na inteligencję swojego dziecka? [8 zdjęć]

Jako rodzic chcesz jak najbardziej ułatwić życie dziecku, nic więc dziwnego, że chcesz wspomóc jego

zobacz galerię

To musisz wiedzieć

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza