Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Nowe białko przeciw wirusowi HIV

Naukowcom udało się opracować nowe białko, które zapobiega dostawaniu się wirusa HIV do komórek. Białko to wzorowane jest na innym, naturalnie występującym w organizmie, z tą różnicą, że wersja wyprodukowana przez człowieka nie wywołuje stanu zapalnego, ani innych działań niepożądanych.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Badania nad przeciwwirusowym białkiem

Wzorem dla naukowców było naturalnie występujące białko o nazwie RANTES, stanowiące element układu immunologicznego. RANTES chroni organizm przed wirusem HIV i AIDS, jednak nie można go użyć jako leku, gdyż może to spowodować groźny stan zapalny. Po przeprowadzeniu dokładnej analizy molekularnej białka naukowcy odkryli, iż jedynie jego mały fragment odpowiada za blokowanie wejścia wirusa do komórki. Następnie odseparowali oni ten fragment białka i ustabilizowali go bez uszczerbku dla jego właściwości.

2. Przyszłość odkrycia

Odkrycie naukowców to dobra wiadomość nie tylko dla osób cierpiących na AIDS, ale również dla chorych zmagających się z innymi schorzeniami. Być może znajdzie ono zastosowanie w leczeniu chorób zapalnych, takich jak toczeń, czy zapalenie stawów, jak również w zapobieganiu odrzutom przeszczepów.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Progres w badaniach nad szczepionką przeciw AIDS
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza