Trwa ładowanie...

Związek między estrogenem a zespołem stresu pourazowego

Niski poziom estrogenu może sprawić, że kobiety będą bardziej podatne na rozwój zespołu stresu pourazowego (PTSD) w niektórych momentach ich cyklu menstruacyjnego lub życia, natomiast wysoki poziom estrogenów może mieć działanie ochronne.

Nowe badanie wykonane przez Szkołę Medyczną Uniwersytetu i Szkołę Medyczną Harvard zapewnia wgląd w sposoby, w jakie estrogen zmienia aktywność genów w mózgu, aby osiągnąć swoje działanie ochronne.

Odkrycia, opublikowane w "Molecular Psychiatry", mogą zapewnić informacje potrzebne do projektowanie zabiegów prewencyjnych, które mają na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia PTSD po tym, jak ktoś jest w szoku.

Naukowcy zbadali próbki krwi pobrane od 278 kobiet z Grady Trauma Project, studium o mieszkańcach Atlanty o niskich dochodach i z wysokimi poziomami narażenia na przemoc i nadużycia. Następnie próbki zostały przeanalizowane pod kątem map metylacji DNA, czyli modyfikacji DNA, która jest zwykle oznaką genów, które są wyłączone.

Estrogen u kobiet ma działanie ochronne w rozwoju stresu pourazowego
Estrogen u kobiet ma działanie ochronne w rozwoju stresu pourazowego

Badana grupa objęła dorosłe kobiety w wieku rozrodczym, w których estrogen wznosi się i opada według cyklu menstruacyjnego, jak i kobiety, które przeszły menopauzę i miały znacznie niższy poziom estrogenów.

"Wiedzieliśmy, że estrogen wpływa na aktywność wielu genów w całym genomie" - mówi Alicia Smith, adiunkt i wiceprzewodnicząca badań w Klinice Ginekologii i Położnictwa w Szkole Medycznej Uniwersytetu Emory. "Ale jeśli spojrzeć na miejsca zmienione przez estrogeny, które są również związane z PTSD, tylko jeden się wyróżnia".

To miejsce znajduje się w genie zwanym HDAC4, wiadomo, że ma zasadnicze znaczenie dla uczenia się i pamięci u myszy. Zmienność genetyczna w HDAC4 wśród kobiet była związana z niższym poziomem aktywności genów HDAC4 i różnic w ich zdolności do reagowania na lęk i pozbycia się go, a także różnice w obrazowaniu mózgu w "stanie spoczynku".

ZOBACZ TAKŻE:

Kobiety z tą samą mutacją wykazały również silniejsze połączenia w aktywacji między ciałem migdałowatym i zakrętu kory obręczy, w dwóch regionach mózgu zaangażowanych w strach.

Na początku eksperymenty z samicami myszy wykazały, że gen HDAC4 został aktywowany w jądrze migdałowatym, podczas gdy myszy były w trakcie uczenia się strachu, ale tylko wtedy, gdy poziom estrogenu u myszy był niski.

Smith mówi, że te wyniki mogą prowadzić do stosowania estrogenów jako leczenia zapobiegawczego, aby obniżyć ryzyko PTSD po urazie. Naukowcy wiedzą coraz więcej o tym, jak estrogen wywiera wpływ na kobiety. Autorzy zauważają, że oprócz modulowania uczenia się lęku, zaproponowano również, że estrogen wpływa na zmiany percepcji bólu.

W niniejszej pracy wpływ estrogenu na samce nie był badany. Inni badacze twierdzą jednak, że u mężczyzn testosteron jest przekształcany w estrogen w mózgu, gdzie odgrywa kluczową rolę w rozwoju.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza