Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Nowe badania: Otyłe osoby są bardziej narażone na demencję. Szczególnie kobiety

Naukowcy z University College London opublikowali wyniki swoich najnowszych badań. Wynika z nich, że otyli zdecydowanie częściej zapadają na demencje, niż osoby, u których wskaźnik masy ciała (BMI) mieści się normie. Według naukowców nadwaga może zwiększać ryzyko nawet o 31 proc.

Zobacz film: "Instagramowy profil Małgorzaty Rozenek został przejęty przez chirurga wojskowego"

1. Nadwaga u kobiet szczególnie groźna

Brytyjscy naukowcy przeanalizowali dane ponad 6,5 tys. osób w wieku powyżej 50 lat, żeby prześledzić jakie zmienne wpływają na wystąpienie demencji. Wnioski ze swoich badań właśnie opublikowali w czasopiśmie "International Journal of Epidemiology".

Nadwaga zwiększa ryzyko demencji
Nadwaga zwiększa ryzyko demencji (Getty Images)

Dla określenia rozwoju demencji pod uwagę brano: diagnozę lekarską, raporty informacyjne i statystyki epizodów szpitalnych. Wśród grupy osób, u których wskaźnik BMI wynosił 30 lub więcej, zaobserwowano po latach większe ryzyko wystąpienia demencji starczej względem osób z BMI w mieszącym się w zakresie 18,5–24,9. Według naukowców nadwaga może zwiększać ryzyko nawet o 31 proc.

Badania wykazały, że otyłość jest szczególnie szkodliwa dla kobiet. Panie, które miały otyłość brzuszną o 40 proc. częściej doświadczały otępienia starczego niż ich rówieśniczki z wagą mieszczącą się w normie.

2. Otyłość a demencja

Wyniki obserwacji naukowców były niezależne od wieku, wykształcenia, stanu cywilnego, zachowań związanych z paleniem tytoniu, genetyki (gen APOE ε4), cukrzycy i nadciśnienia tętniczego wśród badanych. Według Doriny Cadar z Instytutu Epidemiologii i Opieki Zdrowotnej UCL warto jednocześnie monitorować zarówno obwód brzucha, jak i BMI oraz stosowanie zrównoważonej diety.

Wcześniejsze badania sugerują, że otyłość może powodować zwiększone zagrożenie otępieniem poprzez jej bezpośredni wpływ na cytokiny (komórki pobudzające działanie komórek odpornościowych) oraz hormony pochodzące z komórek tłuszczowych lub pośrednio, poprzez niekorzystne oddziaływanie na naczyniowe czynniki ryzyka.

Naukowcy też przypuszczają, że nadmiar tkanki tłuszczowej może zwiększać ryzyko demencji za pośrednictwem szlaków metabolicznych i naczyniowych, które przyczyniają się do akumulacji szkodliwych białek w mózgu.

Zabacz także: Kto jest bardziej narażony na koronawirusa? Otyłość jednym z podstawowych czynników ryzyka

*Masz newsa, zdjęcie lub filmik?** Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza