Trwa ładowanie...

Nowa szansa w walce z wirusem Zika

Naukowcy opracowali metodę pomocną w stworzeniu szczepionki przeciwko wirusowi Zika, a także lek hamujący rozprzestrzenianie się tego wirusa. System nazwany „replikon”, to nowe dzieło będące owocem współpracy naukowców z Uniwersytetu Texas Medical Branch (UTMB) w Galveston oraz południowozachodniego Uniwersytetu w Chongqing w Chinach i Uniwersytetu Leuven w Belgii.

W jaki sposób doszło do odkrycia i przetestowania systemu? Na te pytania można znaleźć odpowiedź w wydaniu magazynu „EBioMedicine”. Wirus Zika należy do tak zwanych ****flawiwirusów, które mogą powodować poważne choroby zakaźne u ludzi, takie jak żółta febra czy gorączka denga.

Wiele z zainfekowanych osób jest bezobjawowych, ale może u nich wystąpić gorączka, wysypki, bóle stawów i mięśni, zapalenie spojówek czy też ból głowy.

Jakie objawy daje zakażenie wirusem Zika?
Jakie objawy daje zakażenie wirusem Zika? [7 zdjęć]

Już w sobotę w Brazylii rozpoczną się Igrzyska Olimpijskie. Mówi o tym cały świat, nie tylko w kontekście

zobacz galerię

Objawy rzadko są na tyle poważne, żeby była konieczna hospitalizacja, a jeszcze rzadziej powodują śmierć. Gdy dana osoba została już raz zainfekowana, ryzyko reinfekcji jest relatywnie niskie. Szczególnie niebezpieczne jest zakażenie u ciężarnych kobiet, które może powodować poważne wady mózgu u płodu, takie jak małogłowie, ale także inne, które wpływają na wzrok, słuch i wzrost.

Wirus Zika jest szczególnie niebezpieczny u kobiet w ciąży
Wirus Zika jest szczególnie niebezpieczny u kobiet w ciąży (123RF)

Obecna epidemia wirusa Zika stanowi globalne zagrożenie dla zdrowia publicznego. W obecnej chwili nie ma dostępnych leków ani szczepionek przeciwko wirusowi. Wirus działa podstępnie - infekuje komórki, przejmuje nad nimi kontrolę i namnaża się, atakując kolejne komórki.

Replikony są częścią genomu wirusowego, które do replikacji nie potrzebują korzystać z komórki gospodarza. Są one wykorzystywane w badaniach nad rozwojem leków i szczepionek.

Autorzy badania zaznaczają, że system „replikon” był już szeroko stosowany w innych flawiwirusach, takich jak na przykład wirus Zachodniego Nilu. Do swoich badań naukowcy stworzyli eksperymentalny system , który generuje replikony wirusa pozbawione genów odpowiedzialnych za ich zakaźność.

5 chorób, które mogą cię zabić w ciągu 24 godzin
5 chorób, które mogą cię zabić w ciągu 24 godzin [6 zdjęć]

W czasach, kiedy zdrowie stało się modne, większość ludzi zdaje sobie sprawę, że prowadząc niezdrowy

zobacz galerię

Jeden z autorów badań, profesor na wydziale biochemii i biologii molekularnej UTMB wyjaśnia: „Jeden z replikonów może posłużyć do rozwoju badań nad szczepionkami.”

Ważną cechą systemu jest to, że naukowcy mogą badać tą część wirusa, którą są konkretnie zainteresowani. „Wiedza jak i kiedy wirus ulega mutacji jest niezwykle ważna, ponieważ ich ewolucja powoduje coraz większe konsekwencje dla ludzi i zwierząt” - kończy Profesor Pei-Yong Shi.

W Polsce do tej pory odnotowano dwa przypadki zakażenia wirusem Zika, a jak podaje Inspektorat Sanitarny, w Polsce nie ma sprzyjających warunków dla rozwoju wirusa - przypadki które do tej pory występowały, były efektem wizyt na Dominikanie i w Kolumbii.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza