Trwa ładowanie...

Nowa połączona terapia raka jelita grubego daje nadzieje

Nowe badania SWOG wskazują na znacznie lepsze wyniki leczenia u pacjentów z opornymi na leczenie postaciami przerzutowego raka jelita grubego, gdy inhibitor BRAF vemurafenib jest dodawany do standardowego leczenia. Wyniki badań po raz pierwszy wskazują na skuteczne leczenie tego śmiertelnego rodzaju raka.

Badacz SWOG dr Scott Kopetz zaprezentuje swoje badania w sobotę, 21 stycznia 2017 roku na sympozjum raka przewodu pokarmowego w San Francisco.

Sympozjum prezentuje najnowsze odkrycia naukowe i jest sponsorowane przez grupę głównych specjalistycznych towarzystw: Instytut Amerykańskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego (AGA), Amerykańskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (ASCO), Amerykańską Organizację Onkologii Radiacyjnej (ASTRO) oraz Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej (SSO).

Kopetz spędził prawie dziesięć lat na badaniu przerzutowego raka jelita grubego z mutacją BRAF, jak funkcjonuje i jak się go zabija. Mutacja genu BRAF odgrywa istotną rolę w wielu nowotworach i działa dzięki napędzaniu wzrostu komórek nowotworowych.

Naukowcy badają nową terapię przerzutowego raka jelita grubego
Naukowcy badają nową terapię przerzutowego raka jelita grubego

Kopetz zainteresował się terapią ukierunkowaną na mutacje BRAF kilka lat temu i przeprowadził badania w celu wczesnego określenia bezpieczeństwa i skuteczności vemurafenibu, inhibitora, który kieruje zmutowaną postacią białka BRAF.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków w 2011 roku zatwierdziła jego zastosowanie do leczenia pacjentów z nieoperacyjnym lub przerzutowym czerniakiem z mutacją BRAF V600E i dzięki temu Genentech sprzedaje go teraz pod nazwą Zelboraf.

Jednak badania testujące samodzielne działanie vemurafenibu u pacjentów z przerzutowym rakiem jelita grubego nie wykazano korzyści.

Kopetz przetestował pomysł we wcześniejszym badaniu, a ze względu na obiecujące wyniki, rozpoczęto randomizowane badanie, S1406, zarządzane przez SWOG, grupa specjalistów testów klinicznych raka finansowanych przez Narodowy Instytut Raka (NCI) w ramach krajowej sieci badań klinicznych.

106 pacjentów włączonych do badania S1406 miało przerzutowego raka jelita grubego BRAF V600E, w późnym stadium, w którym rak rozprzestrzenił się do innych narządów i nie reaguje na wcześniejsze leczenie.

Mniej więcej połowa pacjentów otrzymała schemat badania vemurafenibem, składający się z kombinacji irinotekanu, tradycyjnego leku w chemioterapii i cetuksymab, terapii ukierunkowanej na receptor nabłonkowego czynnika wzrostu (EGFR), który może powodować wzrost komórek nowotworowych.

Rak jelita grubego i odbytnicy (prezentacja edukacyjna)
Rak jelita grubego i odbytnicy (prezentacja edukacyjna) [14 zdjęć]

Czym jest rak jelita grubego i odbytnicy? Rak ten jest trzecim najczęściej spotykanym u kobiet i

zobacz galerię

Inni pacjenci otrzymywali sam irynotekanu i cetuksymabu standardowe leczenie przerzutowego raka jelita grubego. Jeśli nowotwór postępował u pacjentów pomimo standardowego leczenia, dano im możliwość wypróbowania schematu vemurafenib.

Wyniki wykazały, że pacjenci, którzy otrzymali leczenie vemurafenibem, mieli lepsze wskaźniki przeżycia wolnego od progresji. U pacjentów, których leczono typową kombinacją dwóch leków, zaobserwowano, że ich nowotwór rośnie lub rozprzestrzenienia się średnio dwa miesiące po rozpoczęciu leczenia.

Czas ten wydłużył się ponad dwukrotnie u pacjentów, którzy również dostawali vemurafenib, z medianą czasu progresji 4,4 miesięcy.

ZOBACZ TAKŻE:

Kombinacja trzech leków była znacznie bardziej skuteczna w zwalczaniu choroby. Wyniki badań wykazały, że 67 proc. pacjentów, którzy dostali vemurafenib, zareagowało na leczenie, a ich guzy przestały rosnąć lub się skurczyły. Tylko 22 proc. pacjentów, którzy dostali standardowe leczenie zareagowało.

"Wygląda na to, że ten typ raka potrzebuje podwójnego uderzenia" - powiedział Kopetz. "Vemurafenib hamuje działanie zmutowanego genu BRAF. Ale to może aktywować ścieżkę sygnalizacyjną raka EFGR. Cetuksymab wycisza te sygnały. Zatem ta kombinacja atakuje nie jedną ścieżkę raka, ale dwie".

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór
10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór [10 zdjęć]

Czy wiedziałeś, że niezdrowe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do

zobacz galerię

Dr Howard Hochster, wicedyrektor Centrum Raka w Yale, przewodniczący komitetu SWOG, i starszy członek zespołu badawczego S1406, powiedział, że w ciągu najbliższych miesięcy, naukowcy będą analizować dane dotyczące przeżycia ogólnego - dane, które mogą pokazać, czy kombinacja vemurafenibu pomaga ludziom żyć dłużej.

"Jeśli te wyniki okażą się pozytywne, to ustanowią nowy standard leczenia" - dodaje Hochster. "To wielka nowość. U około 60 000 osób każdego roku w Stanach Zjednoczonych rozpoznaje się przerzutowego raka jelita grubego, a około 7 proc. ma mutację BRAF. Więc każdego roku, to może pomóc tysiącom ludzi, którzy nie mają skutecznej kuracji".

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza