Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: AIDS Czytaj więcej >

Nowa metoda walki z rzadką formą nowotworu złośliwego

Poprzez zastosowanie nowych metod leczenia naukowcom udało się zmusić komórki nowotworowe rzadkiej formy raka do funkcjonowania jako prawidłowe komórki...

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Czym jest NMC?

NMC (z ang. NUT midline carcinoma) to niezwykle rzadki, agresywny nowotwór, najczęściej ujawniający się u dzieci i ludzi młodych. Jego rozwój zazwyczaj rozpoczyna się w klatce piersiowej, a niekiedy również w głowie lub szyi. Lekarze często mylą go z innymi chorobami nowotworowymi. Tradycyjne formy leczenia stosowane przy NMC to chirurgiczne usunięcie guza, radioterapia i chemioterapia, jednak nawet w połączeniu często nie dają one oczekiwanych rezultatów – większość pacjentów umiera średnio po 9,5 miesiąca od postawienia diagnozy. Przyczyną choroby jest translokacja dwóch genów z różnych chromosomów, które łączą się i tworzą nieprawidłowe białko o nazwie BRD4-NUT. Białko to sprawia, że prawidłowe komórki stają się komórkami rakowymi poprzez dołączanie do ich DNA histonów. W wyniku tego procesu uniemożliwia się stabilny wzrost i dojrzewanie komórek, które na stałe pozostają młodymi, hiperaktywnymi komórkami.

2. Lek na NMC

Naukowcy postanowili opracować lek, który celowałby właśnie w białko BRD4-NUT, stanowiące przyczynę nieprawidłowości. Wykorzystali do tego inhibitor deacetylazy histonowej. Podczas badań laboratoryjnych okazało się, że pod wpływem tego preparatu komórki NMC zmieniały się w normalne komórki skóry. Zwierzęta, którym wszczepiono tkanki zawierające komórki tego raka po podaniu inhibitora deacetylazy histonowej żyły dłużej niż zwierzęta nieleczone, a ich guz rozwijał się wolniej. Działanie leku sprawdzono również na dziecku z zaawansowaną formą NMC, u którego farmaceutyk spowolnił postęp choroby o kilka miesięcy. Chociaż pacjent z czasem uległ chorobie, jednak wyniki eksperymentu wzbudziły w naukowcach nadzieje na powodzenie dalszych badań.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza