Trwa ładowanie...

Nowa metoda opracowywania leków na raka

Naukowcy opracowali fenotypową platformę przesiewową, która lepiej przewiduje skuteczność leków hamujących wzrost naczyń krwionośnych guzów. Platforma pozwala na przewidzenie, co nastąpi w modelach przedklinicznych. Dzięki temu czas potrzebny na badanie leków i ich opracowanie wyraźnie się skraca.

1. Badania nad platformą przesiewową

Naukowcy stworzyli fenotypową platformę, która bada skuteczność inhibitorów angiogenezy. Substancje te spowalniają lub zatrzymują wzrost guzów poprzez blokowanie formowania naczyń krwionośnych i „zagłodzenie" guzów. Nowa platforma ocenia, w jaki sposób inhibitory angiogenezy wpływają na całe komórki i na kilka etapów procesu angiogenezy. Badanie przesiewowe aktywności konkretnego enzymu pozwala jedynie na opracowanie leku działającego na ten enzym. Takie badanie nie dostarcza informacji na temat aktywności enzymu w złożonej strukturze. W rezultacie wiele leków dochodzi jedynie do drugiej fazy badań klinicznych, gdzie okazuje się, że są nieskuteczne lub mają poważne skutki uboczne. Inaczej jest w przypadku platformy. Jej efektywność zbadano, testując 1,970 małych cząsteczek. Platforma zidentyfikowała ponad 100 związków ołowiu, które następnie zbadano za pomocą modeli przedklinicznych. Wszystkie testowane związki wykazały aktywność antyrakową, a część z nich blokowała wzrost guzów skuteczniej niż stosowane obecnie leki antyangiogenetyczne.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Platforma pozwala także na zbadanie jeszcze nieznanych interakcji pomiędzy cząsteczkami, które mogą mieć praktyczne zastosowanie w opracowaniu nowych leków. Zastosowanie platformy może również zmniejszyć koszt produkcji leków.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Nowa metoda opracowywania leków na raka
Nowa metoda opracowywania leków na raka
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza