Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Nowa metoda oceny metabolizmu operowanych pacjentów

Brytyjskim naukowcom udało się opracować metodę, która pozwala na dokonanie oceny stanu metabolicznego pacjenta poddawanego operacji.

Zobacz film: "Badania krwi - bilirubina"

spis treści

1. Dotychczasowe metody oceny metabolizmu osób operowanych

Ocena stanu metabolicznego pacjenta w trakcie operacji jest niezwykle przydatna, gdyż pomaga określić, jak organizm chorego reaguje na silny stres związany z zabiegiem chirurgicznym. Do tej pory w celu dokonania oceny zmian metabolicznych zachodzących w organizmie operowanego pacjenta wykorzystywano analizę składu wydychanego powietrza lub badanie krwi. Powietrze do analizy pobierano podczas operacji do specjalnego worka, a analizy dokonywano na późniejszym etapie. Obie procedury są czasochłonne i na tyle złożone, że nie da się ich przeprowadzać w trakcie operacji, dlatego nie są one wykorzystywane na szeroką skalę.

2. Na czym polega nowa metoda diagnostyczna?

Nowa metoda oceny metabolizmu operowanej osoby zakłada analizę składu chemicznego wydychanego powietrza, jednak w przeciwieństwie do starej metody, tą można wykorzystywać na bieżąco w trakcie operacji. Dzięki temu lekarz może reagować na zmiany zachodzące w organizmie pacjenta. Badanie jest możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnego spektrometru masowego typu SIFT-MS. Urządzenie to podłącza się do kanału między wentylatorem a układem oddechowym chorego. Przyrząd umożliwia analizę poziomu produktu metabolizmu lipidów, poziomu związku chemicznego związanego ze stężeniem cholesterolu we krwi oraz poziomu środka znieczulającego. W przyszłości jednak w wydychanym powietrzu można będzie badać więcej substancji.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza