Trwa ładowanie...

Nowa metoda leczenia raka jelita grubego

Badania wskazują, że połączenie chemioterapii z inhibitorami PARP (poli ADP-rybozy polimerazy) w leczeniu raka jelita grubego z przerzutami sprawdza się, gdy inne metody leczenia zawiodą.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Działanie inhibitorów PARP

PARP, czyli poli (ADP-rybozy) polimerazy to kluczowe elementy mechanizmu naprawczego DNA komórek. Cząsteczki te chronią prawidłowe komórki organizmu przed uszkodzeniem ich DNA. W przypadku raka komórki nowotworowe stają się oporne na chemioterapię właśnie poprzez zwiększenie ilości PARP i szybkie naprawianie DNA uszkodzonego przez leki. Inhibitory PARP mają za zadanie zwalczyć zdolność komórek raka do napraw DNA. Z badań wynika, iż są one bardzo obiecujące w przypadku raka piersi, jajnika i obecnie trwają ich badania w innych typach nowotworów.

2. Inhibitory PARP a rak jelita grubego

Naukowcy przeprowadzili badanie, w którym udział wzięło 49 pacjentów z przerzutowym rakiem jelita grubego. W ich przypadku rak nie nadawał się do operacji i wyczerpano już wszystkie inne opcje leczenia. Okazało się, że dzięki połączeniu chemioterapii z inhibitorami PARP u 23 pacjentów udało się opóźnić rozwój raka o 6 miesięcy. U dwóch uczestników badania poprawa była znaczna. Leczenie było dobrze tolerowane przez pacjentów, a inhibitory PARP sprawiły, że chemioterapia stała się skuteczniejsza.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

    Pomocni lekarze

    Szukaj innego lekarza