Trwa ładowanie...

Nowa lista leków refundowanych od 1 marca 2016 roku

Ministerstwo Zdrowia opublikowało informacje dotyczące projektu zmian w obowiązującej liście leków refundowanych, które wejdą w życie 1 marca 2016 roku.

1. Zmiany w liście leków refundowanych

Jak możemy przeczytać w obwieszczeniu Ministerstwa Zdrowia, do wykazu leków refundowanych dołączono 46 nowych produktów – odpowiedniki leków dotychczas refundowanych.

Dodatkowo w związku z wpłynięciem wniosków o skrócenie terminu obowiązywania decyzji refundacyjnych oraz upłynięciem z dniem 1 marca 2016 r. terminu obowiązywania decyzji refundacyjnych, na liście nie znajdzie się 47 produktów, które były obecne na poprzedniej.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Dla 191 produktów zawierających 61 substancji czynnych lub rodzajów środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub rodzajów wyrobów medycznych Ministerstwo Zdrowia wprowadza obniżki urzędowych cen zbytu od 1350 zł do 1 gr.

2. Tańsze leki

Zgodnie z projektem dla 440 produktów spadnie dopłata pacjenta (od 1289,93 zł do 1 gr), dla 475 produktów wzrośnie dopłata pacjenta (od 1 gr do 359,95 zł), dla 783 produktów  spadną ceny detaliczne brutto (od 1419,10 zł do 1 gr), a dla 65 produktów wzrosną ceny detaliczne brutto (od 3 gr do 97 gr).

Refundacją ponownie zostaną objęte leki w ramach programu lekowego leczenia mukopolisacharydozy typu VI (Zespół Maroteaux – Lamy) oraz w ramach dotychczasowego programu lekowego zapobieganie krwawieniom u dzieci z hemofilią A i B, a dla 20 leków zawierających 8 substancji czynnych stosowanych w chemioterapii i programach lekowych wprowadzono obniżki urzędowych cen zbytu od 720,36 zł do 10 gr.

Najwyższa obniżka będzie dotyczyła ceny leku stosowanego u pacjentów po przeszczepie narządów miąższowych narażonych na zakażenie wirusem cytomegalii i wyniesie 1419,1 zł.

Szczegółowe informacje dotyczące zmian obowiązujących od 1 marca 2016 roku znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Nowa lista leków refundowanych od 1 marca 2016 roku
Nowa lista leków refundowanych od 1 marca 2016 roku (Źródło: 123RF)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza