Trwa ładowanie...

Nowa lista leków refundowanych – co wiadomo o projekcie?

Znany jest już nowy projekt Ministerstwa Zdrowia listy leków refundowanych. Zmiany mają obowiązywać od marca. Co o nich wiemy? Informacje te dotyczą m.in. osób chorych na astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, cierpiących ze względu na stany przedcukrzycowe, zakrzepicę oraz poddawanych chemioterapii.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Co się zmieni?

Na liście znajduje się 66 nowych produktów, a wśród nich leki zawierające: metforminum (2 kody EAN), dabigatranum (2 kody EAN), esomeprazolum (2 kody EAN), fenoterolum i ipratropii bromidum (1 kod EAN) jako aerozol inhalacyjny, losartanum i amlodypinum (8 kodów EAN), a także w przypadku programów lekowych i chemioterapii: immunoglobuliny ludzkie, epoprestenol (2 kody EAN) i sildenafil oraz paclitaxelum (chemioterapia). Co to oznacza w praktyce?

2. O lekach i refundacji

Lek z metforminum refundowany jest w przypadku stanów przedcukrzycowych, czyli nieprawidłowej tolerancji glukozy, jeżeli nie da się znormalizować poziomu glukozy we krwi, przestrzegając dokładnych zaleceń dietetycznych i planu ćwiczeń fizycznych. Wydawany jest za odpłatnością 30% limitu finansowania (dokładnie ustalającego kwotę, jaką NFZ dopłaca do leku).

Zakup leku z dabigatranum dofinansowywany jest, gdy u danej osoby zostanie stwierdzona zakrzepica żył głębokich oraz zatorowość płucna. Przysługuje również w przypadkach zapobiegania nawrotom tych przypadłości u osób dorosłych. Poziom odpłatności wynosi 30% limitu finansowania.

Lek z esomeprazolum stosowany jest w przypadku refluksu przełyku przy zastosowaniu terapii eradykacyjnej H. Pylori lub przyjmujących przez długi czas niesteroidowe leki przeciwzapalne. Poziom odpłatności wynosi 50%.

Aerozol do inhalacji z fenoterolum i ipratropii bromidum przepisywany jest u leczących się na astmę, POChP (przewlekłą obturacyjną chorobę płuc) i eozynofilowe zapalenie oskrzeli (EZO). Poziom odpłatności to 30%.

Natomiast lek złożony, w którego składzie znajduje się losartanum i amlodypinum, przyjmowany jest w przypadku pierwotnego nadciśnienia tętniczego, a jego refundacja obejmuje wszystkie wskazania na poziomie odpłatności 30% limitu finansowania przez NFZ.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza