Trwa ładowanie...

Nowa kampania społeczna. Każde kolejne 15 papierosów powoduje nieodwracalne zmiany w organizmie

Dla części społeczeństwa palenie papierosów jest jedną z codziennych podstawowych czynności. I o tyle, wypalenie jednego papierosa na jakiś czas nie przynosi organizmowi wielkich start, tak palenie kilku papierosów dziennie może bardzo niekorzystnie wpływać na zdrowie i powodować wiele chorób.

1. Walka z nałogiem

Od stycznia 2017 roku wszystkie opakowania papierosów w Polsce został ujednolicone, przez co miała spaść liczba wypalanych papierosów w naszym kraju. Niektórzy dostaną paczkę z napisaniem „Paleniem możesz zabić swoje nienarodzone dziecko”, „Rzuć palenie – masz dla kogo żyć” albo „Dym szkodzi Twoim dzieciom, rodzinie i przyjaciołom”. Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że zdjęcia pochodzą z zestawów specjalnie przygotowanych przez Komisję Europejską.

7 niecodziennych rodzajów uzależnień
7 niecodziennych rodzajów uzależnień [7 zdjęć]

Bardziej niż chorobliwe kolekcjonerstwo dóbr materialnych szokujące wydaje się gromadzenie zwierząt.

zobacz galerię

Mimo to wielu palaczy sugeruje, że o wiele bardziej do rzucenia palenia skłoniłaby ich wysoka cena papierosów. Niektórzy na pytanie, czy np. nowe paczki są skuteczne odpowiadają, że zapewne przyzwyczają się do zmian wizerunku paczek. W wielu sklepach można już kupić specjalne etui na paczki papierosów zasłaniające realistyczne zdjęcia. Jednak wraz ze zmianą szaty graficznej zmieniło się coś jeszcze.

Na paczkach papierosów nie widnieje już informacja na temat zawartości nikotyny, tlenku węgla i substancji smolistych w papierosach. A czy konsument nie powinien być informowany o zawartości spożywanego przez siebie produktu?

Zobacz także:

Wciąż jednak pojawiają się nowe kampanie społeczne walczące z tym najbardziej powszechnym nałogiem. Jedna z najnowszych reklam pokazuje, co dzieje się po wypaleniu kolejnych 15 papierosów. Zmiany, które powoduje taka ilość są już wręcz nieodwracalne i mogą doprowadzić do raka. To krótki, ale bardzo wymowny spot marki QitKit. Jak myślicie, czy taka forma walki z paleniem papierosów jest skuteczna?

2. Co dzieje się w organizmie po wypaleniu papierosa?

Jakie zmiany zachodzą w organizmie po wypaleniu jednego papierosa? Wypalając papierosa człowiek wciąga do swoich płuc około 4 tys. związków chemicznych, które następnie rozprzestrzeniają się po całym organizmie. Po wciągnięciu dymu nikotyna zaczyna wchłaniać się przez pęcherzyki płucne i błonę śluzową górnych dróg oddechowych.

Następnie przedostaje się do krwioobiegu płucnego, serca, a na końcu do krwioobieg obwodowego. Stamtąd przedostaje się do naczyń mózgowych i zaczyna stymulować receptory odpowiedzialne za uwalnianie hormonu stresu, czyli adrenaliny. W tej chwili akcja serca przyspiesza i wzrasta ciśnienie tętnicze.

Jeden papieros zapewnia jednorazową dawkę nikotyny, dokładniej około 1-2 mg tej substancji. Po takiej dawce organizm potrzebuje kilku godzin na samooczyszczenie się, poprzez procesy metaboliczne w wątrobie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza