Trwa ładowanie...

Noga w gipsie – usztywnienie nogi, utrudnienia, zdjęcie gipsu

Złamania to poważna sprawa. Nie dość, że są bolesne, to jeszcze długo się goją. Kiedy zostaje nam założony gips możemy być unieruchomieni nawet na kilka tygodni. Szczególnie uciążliwa jest noga w gipsie. Jak zachować sprawność mając nogę w gipsie?

Zobacz film: "Postępowanie w przypadku złamania nogi"

spis treści

1. Noga w gipsie – usztywnienie nogi

Noga może być złamana w różnych miejscach, dlatego też stosuje się różne rodzaje opatrunku. Gips jest najpopularniejszą metodą usztywniającą nogę, która została złamana. Jego zadaniem jest stabilizacja kości, która pozwoli na prawidłowe zrastanie się kości.

Może się także okazać, że złamanie nogi wcale nie wymaga gipsu. Gips jest także wypierany przez inne metody usztywniania. Stosuje się między innymi opatrunki z włókien szklanych. Są one nasączone żywicą poliuretanową. W chwili kontaktu tego materiału z wodą rozpoczyna się reakcja chemiczna, która powoduje twardnienie opatrunku. Po 30 minutach opatrunek jest juz w pełni zastygnięty. Tradycyjny gips tężeje przez dobę.

Opatrunki syntetyczne są także lżejsze od gipsu i bez problemu można się w nich kąpać, ponieważ są one odporne na wodę. Po prysznicu wystarczy go wytrzeć ręcznikiem. Opatrunek syntetyczny pozwala także na bezproblemowe sprawdzenie czy kości prawidłowo się zrastają. Wszystko dzięki temu, że włókna węglowe i żywica przepuszczają promienie RTG.

Co zrobić kiedy już noga jest w gipsie? Lekarz na pewno zaleci nam leżenie i odpoczynek. Ważne żeby nasza noga była lekko uniesiona ku górze.

2. Noga w gipsie – utrudnienia

Kiedy nasza noga jest w gipsie proste czynności mogą być trudne do zrealizowania. Jedną z najtrudnieszych czynności jest oczywiście chodzenie. Noga w gipsie musi być odciążona dlatego też potrzebne nam są kule. Przy bardziej skomplikowanych złamaniach konieczny może być nawet wózek inwalidzki. Osoby z nogą w gipsie pierwsze tygodnie mogą nawet leżeć w łóżku.

Noga w gipsie utrudnia samodzielne przenoszenie przedmiotów z miejsca na miejsce. Niestety wówczas nasze ręce są zajęte przez kule. Kiedy nasza noga stanie się mocniejsza, a my sami opanujemy technikę chodzenia z nogą w gipsie będzie nam zdecydowanie łatwiej.

Przy złamaniach konieczne może się okazać przyjmowanie zastrzyków na rozrzedzenie krwi. Wówczas trzeba przyjmować zastrzyki, które osłabią krzepliwość krwi i zapobiegną powstawaniu zakrzepów.

Noga w gipsie może drętwieć. Spowodowane jest to niedowładem uciśniętego nerwu. Niestety palce u nogi mogą mieć także siny odcień, ze względu na stłuczenia. Noga w gipsie jest także podatna na otarcia. Szczególnie kiedy opuchlizna schodzi i w gipsie robi się luźniej.

Nieodpowiednie założenie gipsu na nogę może doprowadzić także do miejscowej maceracji oraz martwicy skóry.

Zobacz też:

3. Noga w gipsie – zdjęcie gipsu

Czy jednak noga w gipsie to największe utrudnienie? Otóż nie. Kiedy już mija okres, w którym ma się zrosnąć kość przychodzi czas na zdjęcie gipsu i tutaj może pojawić się niemiła niespodzianka. Otóż przez kilka tygodni noga pozostawała w gipsie i w tym czasie nasze mięśnie wyraźnie się osłabiły. Można nawet określić, że w tym czasie mięśnie zanikają. Konieczna jest rehabilitacja, masaże oraz wzmocnienie chorej nogi.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza