Trwa ładowanie...

No-Spa forte – skład, dawkowanie, wskazania i przeciwwskazania

No-Spa forte to lek rozkurczowy, którego substancją czynną jest chlorowodorek drotaweryny. Preparat stosuje się w przypadku pojawiania się bolesnego skurczu mięśni gładkich pochodzenia zarówno nerwowego, jak i mięśniowego. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do stosowania leku? Co trzeba wiedzieć o dawkowaniu i możliwych skutkach ubocznych?

spis treści

1. Co to jest No-Spa forte?

No-Spa forte jest lekiem działającym rozkurczowo na mięśnie gładkie. Zawiera drotawerynę. To syntetyczna pochodna papaweryny o działaniu rozkurczającym na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, układu moczowo-płciowego, układu krążenia oraz dróg żółciowych. Jej działanie nie zależy od rodzaju unerwienia oraz lokalizacji mięśni gładkich.

Zobacz film: "Bolał ją brzuch. Lekarze zaniemówili, gdy odkryli przyczynę"

Jedna tabletka No-Spa forte zawiera 80 mg chlorowodorku drotaweryny (Drotaverini hydrochloridum). Substancje pomocnicze to: stearynian magnezu, talk, powidon, skrobia kukurydziana, laktoza jednowodna. Lek jest dostępny na receptę 80 mg.

2. Wskazania do stosowania No-Spy forte

No-Spa forte jest stosowana w przypadku skurczu mięśni gładkich zarówno pochodzenia nerwowego, jak i mięśniowego. Wskazana jest w:

 • stanach skurczowych mięśni gładkich dróg moczowych (np. zapalenie miedniczek nerkowych, zapalenie pęcherza moczowego, bolesne parcie na mocz, kamica nerkowa, kamica moczowodowa),
 • stanach skurczowych mięśni gładkich związanych z chorobami dróg żółciowych (np. zapalenia pęcherzyka żółciowego, kamica dróg żółciowych czy zapalenie przewodów żółciowych),
 • stanach skurczowych mięśni gładkich przewodu pokarmowego (np. choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy, zapalenie żołądka, jelit, okrężnicy, trzustki, zespól drażliwego jelita grubego, zaparcia na tle spastycznym i wzdęciach jelit),
 • stanach skurczowych w obrębie dróg rodnych (np. bolesne miesiączkowanie)
 • bólach głowy pochodzenia naczyniowego.

No-Spa Forte zmniejsza ból i bolesne skurcze w obrębie narządów jamy brzusznej oraz miednicy mniejszej, czyli w obrębie przewodu pokarmowego, dróg żółciowych i moczowych, a u kobiet również dróg rodnych.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Dawkowanie preparatu No-Spa forte

Preparat No-Spa forte ma postać tabletek przeznaczonych do stosowania doustnego. Zwykle dorośli zażywają 120–240 mg na dobę w 2–3 dawkach podzielonych, a dzieci po 12. roku życia: 160 mg na dobę w 2–4 dawkach podzielonych. Lek No-Spa Forte można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłków.

Substancja czynna leku łatwo i szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie w osoczu występuje po 45–60 minutach po przyjęciu doustnym. Jest metabolizowana w wątrobie, wydalana z żółcią i moczem.

4. Przeciwwskazania i środki ostrożności

Preparatu No-Spa forte nie można stosować, gdy występuje:

 • nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu,
 • ciężka niewydolność wątroby, nerek lub niewydolność krążenia,
 • blok przedsionkowo-komorowy II lub III stopnia.

Leku nie wolno podawać dzieciom do 12. roku życia. Stosowanie preparatu u kobiet w ciąży wymaga zachowania ostrożności. Ponieważ substancja czynna przenika przez łożysko, stosowanie preparatu No-Spa forte w ciąży jest dopuszczone wyłącznie w sytuacji, gdy lekarz uzna to za absolutnie konieczne. Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie karmienia piersią.

Nie należy stosować w okresie porodu ze względu na zwiększone ryzyko krwotoku poporodowego.

Ponieważ preparat zawiera laktozę, nie powinny go stosować osoby z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy. Ponadto należy zachować ostrożność, gdy lek stosowany jest u osób z niedociśnieniem tętniczym.

Ponadto trzeba zachować ostrożność przy jednoczesnym podawaniu z lewodopą (lek stosowany w chorobie Parkinsona), z uwagi na osłabienie jej działania przeciwparkinsonowego oraz nasilenie drżeń i sztywności.

5. Działania niepożądane

No-Spa forte, jak każdy lek, może wywoływać działania niepożądane. Te pojawiają się stosunkowo rzadko i nie u każdego. Mogą wystąpić:

Zasadniczo drotaweryna podawana doustnie w dawkach leczniczych nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jednak gdy lek wywołuje zawroty głowy, które upośledzają sprawność psychofizyczną, należy unikać prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania urządzeń oraz maszyn, a także wykonywania innych czynności wymagających wzmożonej koncentracji.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza