Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Niski poziom miedzi i cynku w osoczu a ryzyko poronienia

Naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie potwierdzili, że niski poziom cynku i miedzi w osoczu ciężarnych kobiet może być czynnikiem wpływającym na poronienie. Mimo iż badacze wysuwali taką hipotezę w przeszłości, nie mieli dowodów na zależność pomiędzy poziomem miedzi i cynku a utrzymaniem ciąży.

Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"

1. Badania nad wpływem cynku i miedzi na ciążę

W badaniu uczestniczyło 265 kobiet, z czego 133 były w ciąży, a 132 niedawno poroniły. Wszystkie kobiety poddano badaniu ultradźwiękowemu i pobrano od nich próbkę krwi. Ponadto uczestniczki badań wypełniły kwestionariusz. U każdej kobiety oceniono 131 zmiennych. Następnie porównano wyniki kobiet w ciąży z wynikami kobiet, które przeszły poronienie. Okazało się, że między tymi dwiema grupami występowały różnice w stężeniu miedzi oraz cynku. Wiele wskazuje na to, że niedobór tych pierwiastków ma związek z poronieniem. Naukowcy uzyskali również istotne informacje o innych elementach, które mają wpływ na ciążę, na przykład o homocysteinie, przyjmowaniu suplementów z jodem i kwasem foliowym, zaburzeniami funkcjonowania tarczycy oraz stosowaniu leków w pierwszych tygodniach ciąży. Badacze ustalili, że w przypadku większości kobiet, które poroniły ciąża była zaplanowana, ale zaledwie 12% z nich przyjmowało zalecane suplementy z jodem i kwasem foliowym. Substancje te zmniejszają ryzyko poronienia oraz wad wrodzonych u dzieci. Co trzecia kobieta, która poroniła przyznała się do palenia papierosów, a 16,6% kobiet regularnie spożywało większe niż dozwolone ciężarnym ilości kawy. Podczas ciąży, która skończyła się poronieniem aż 81% kobiet przyjmowało leki, które są niewskazane dla ciężarnych, a 13,63% stosowało medykamenty uznawane za groźne dla płodu. Uzyskane przez hiszpańskich naukowców dane mogą mieć praktyczne zastosowanie w profilaktyce poronień.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza