Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Niezwykłe umiejętności gołębi

Zaskakujące wyniki badania – gołębie potrafią wykryć raka nawet z 99-procentową skutecznością! Ptaki analizują tkanki i rozpoznają, które są zmienione nowotworowo. Robią to tak samo dobrze, jak wykwalifikowani specjaliści.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

1. Ptasi talent

Naukowcy z Uniwersytetów w Iowa i w Kalifornii udowodnili, że gołębie można nauczyć wykrywania nowotworów. Wcześniej wiadomo było, że ptaki wyróżniają się doskonałym wzrokiem i sprawnym układem nerwowym. Gołębie rozróżniają litery alfabetu i rozpoznają ludzkie twarze. Teraz okazało się, że mają również inne talenty.

Badacze przeprowadzili eksperyment, podczas którego pokazywali gołębiom zdjęcia przedstawiające tkanki gruczołu piersiowego. Na obrazach znajdowały się zarówno zdrowe komórki, jak i te zmienione przez nowotwór.

Wystarczyło 15 dni treningu, aby gołębie nauczyły się odróżniać tkanki. Trafnie określały, czy są zdrowe czy chore w 85 proc. przypadków. Po każdej dobrej odpowiedzi, badacze nagradzali je przekąskami. Lekarze pokazywali również ten sam obraz kilku ptakom, a następnie sprawdzali, jaką odpowiedź wybierały najczęściej. Okazało się, że grupa czterech gołębi miała aż 99-procentową skuteczność w wykrywaniu raka piersi.

Ptakom udało się też rozpoznawać zwapnienia charakterystyczne dla raka piersi. Gorzej radziły sobie jednak z diagnozowaniem zagęszczeń tkanki, występujących przy wielu nowotworach.

2. Gołębia diagnoza

Wyniki badania opublikowanego w magazynie „PLOS ONE” wywołały poruszenie w środowisku medycznym. Niepozorne ptaki okazały się tak dobre w rozpoznawaniu raka, jak specjaliści, którzy szkolą się przez wiele lat.

Czy gołębie mogą wkrótce zastąpić ekspertów? Autorzy badania uspokajają – nie powinniśmy się spodziewać, że wkrótce ptaki będą stawiać diagnozę chorym pacjentom. Eksperci twierdzą, że można je wykorzystać przy ulepszaniu oprogramowania do analizy obrazów przedstawiających tkanki. Zamiast kosztownych fachowców sprawdzających dokładność nowych metod diagnostycznych, można wykorzystać właśnie te ptaki. Być może gołębie pomogą specjalistom w szybszym i skuteczniejszym stawianiu diagnozy.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza