Trwa ładowanie...

Nietypowy objaw choroby Parkinsona. Dotyka palców u stóp

Ta choroba neurodegeneracyjna niesłusznie kojarzy się większości z drżeniem dłoni. Tymczasem ten objaw może pojawić się stosunkowo późno. Są inne, wczesne symptomy choroby – jeden z nich sprawia, że palce u stóp przybierają specyficzny kształt.

Zobacz film: "Objawy parkinsona u młodych"

spis treści

1. Choroba Parkinsona – wczesne objawy

Eksperci z amerykańskiego stowarzyszenia Parkinson’s Foundation potwierdzają, że wczesnymi objawami choroby Parkinsona mogą być "zwinięte, zaciśnięte palce u nóg lub bolesne skurcze w obrębie stóp".

Palce u stóp mogą się podwijać, uniemożliwiając chodzenie, niekiedy bolesne skurcze prowadzą też do niekontrolowanych ruchów całej stopy.

Chorobie Parkinsona może towarzyszyć dystonia
Chorobie Parkinsona może towarzyszyć dystonia (Getty Images)

To zjawisko nosi miano dystonii – neurologicznego zaburzenia prowadzącego do mimowolnych skurczów mięśni umiejscowionych w różnych partiach ciała. Może pojawić się zarówno na początku choroby Parkinsona, jak i właściwie na każdym jej etapie.

Parkinson’s Foundation zwraca uwagę, że u chorych, u których parkinsonizm został zdiagnozowany, dystonia może objawiać się zwłaszcza rano, gdy stężenie hormonu o nazwie dopamina jest najniższe lub gdy leki przestają działać. W przypadku niektórych chorych dystonia może jednak pojawiać się niezależnie od stosowanych leków.

Gdy dystonia dotyka mięśni pleców czy rdzenia, może wpływać na postawę ciała, powodując mimowolne pochylenie do przodu. To z kolei może również wpłynąć na postawę ciała, próbującego złapać równowagę. Powoduje to przeniesienie ciężaru na przednią część stopy, co może prowadzić do charakterystycznego wykrzywienia palców "w szpony".

2. Typowe objawy choroby Parkinsona

Źródłem choroby Parkinsona jest obumieranie komórek w mózgu odpowiedzialnych za produkcję dopaminy. Gdy stężenie tego hormonu jest za niskie, komórki mózgowe, które odpowiadają za kontrolę ciała, nie mogą się ze sobą komunikować.

Pojawia się szereg charakterystycznych dolegliwości.

  • drżenie rąk,
  • sztywność kończyn utrudniająca chodzenie,
  • bradykinezja czyli spowolnienie ruchów,
  • brak stabilności ruchowej – chorzy mogą potykać się czy mieć problemy z unoszeniem stóp,
  • zahamowanie szeregu zdolności motorycznych związanych z mówieniem a nawet pisaniem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza