Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Nietypowe objawy nowotworu krwi. Można je zauważyć samemu

Chłoniak jest jednym z najczęstszych rodzajów raka krwi. W jego skutecznym leczeniu znacząco pomaga wczesne wykrycie. Ważne, by szybko zareagować na nietypowe objawy.

Zobacz film: "Nietypowe objawy chłoniaka"

1. Chłoniak - jedna z najgroźniejszych chorób nowotworowych

Chłoniak jest bardzo podstępnym rodzajem nowotworu. Zaczyna się bowiem w układzie, którego zadaniem jest ochrona organizmu przed zewnętrznymi zagrożeniami.

Jest to nowotwór powstający w układzie limfatycznym i atakujący białe ciałka krwi.

Węzły chłonne niszczą bakterie i wirusy, zanim te zdołają narobić spustoszenie w organizmie. Istnieje aż siedemdziesiąt różnych rodzajów chłoniaków. Choroba jest uleczalna, ale im później się ją wykryje, tym chory ma mniejsze szanse. Dlatego tak ważne jest, by zwracać uwagę na pierwsze, niepokojące objawy.

Głównymi objawami, które występują u większości chorych, jest nagła utrata masy ciała, ból wątroby i śledziony, nocne pocenie i duszności. Jeśli objawy wcześniej nie występowały lub, gdy występują razem, należy się niezwłocznie skontaktować z lekarzem.

Coraz więcej lekarzy zwraca również uwagę, by więcej uwagi poświęcić węzłom chłonnym. Jeśli zauważymy obrzęk niewiadomego pochodzenia, powinniśmy jak najszybciej uzyskać poradę specjalisty.

Szczególnie, kiedy pojawi się na szyi, pod pachami, albo w pachwinach. Może to oznaczać niebezpieczne zmiany w limfie, która jako pierwsza pada ofiarą chłoniaka.

Ten typ nowotworu jest groźny również dlatego, że limfa jest obecna niemal w całym ciele. Dzięki temu komórki nowotworowe mogą być transportowane w najbardziej wrażliwe rejony. Tam mogą powstawać bardzo groźne dla zdrowia przerzuty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza