Trwa ładowanie...

Nieświeży oddech – objaw raka trzustki (WIDEO)

Zobacz film: "Nieświeży oddech - jeden z objawów raka trzustki"

Już Hipokrates twierdził, że choroby mają swoje charakterystyczne zapachy. Cukrzycę rozpoznawał po woni jabłek w oddechu, a choroby wątroby po zapachu stęchlizny. Specyficzny zapach potu, oddechu, moczu czy śliny może być objawem chorób metabolicznych, schorzeń układu oddechowego i pokarmowego, a nawet nowotworów.

W przypadku nowotworów dzieje się tak, ponieważ zdrowe komórki mają inny metabolizm niż komórki nowotworowe. Wydalane metabolity mają więc inny zapach w zależności od choroby.

Nie każdy nowotwór jest wyczuwalny dla ludzi, zwłaszcza na wczesnym etapie, kiedy jeszcze nie powoduje objawów zapachowych. Znane są za to przypadki zwierząt, które wywąchały chorobę u swoich właścicieli. Psy mają od 200 do 300 mln receptorów węchowych. To 40 razy więcej niż ludzie. Ich węch jest 10 tys. razy bardziej czuły niż nasz.

W zaawansowanym stadium choroby zapachy są już wyczuwalne. U chorych na nowotwór pęcherza moczowego i nerek zmienia się zapach moczu, rak płuca, wątroby, jelit i trzustki zmienia zapach oddechu, a rak skóry potu.

Przykry zapach z ust ma wiele przyczyn i nie musi oznaczać poważnej choroby, w tym raka trzustki. Może wynikać m.in. z zalegania treści pokarmowej w przełyku, ze specyficznej flory bakteryjnej czy próchnicy, zmian zapalnych w obrębie migdałków, zatok, błony śluzowej nosa, zaburzeń przemiany materii czy zmian w układzie oddechowym. Należy obserwować, czy poza nieświeżą wonią nie występują inne objawy raka trzustki.

Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nieświeży oddech – objaw raka trzustki (WIDEO)

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza