Trwa ładowanie...

Upławy w ciąży – specyfika, zagrożenia, przyczyny

Pojawiające się w upławy w ciąży to nic nadzwyczajnego. Zdarza się jednak, że towarzyszy im pieczenie i swędzenie okolic intymnych. Gdy dodatkowo zapach upławów w ciąży jest nieprzyjemny może to oznaczać pojawienie się stanu zapalnego pochwy. W takiej sytuacji należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, ponieważ schorzenie to stanowi zagrożenie dla rozwijającego się płodu.

Zobacz film: "Soki ekologiczne"

spis treści

1. Specyfika upławów w ciąży

Upławy w ciąży są czymś normalnym i nawet ich nasilenie nie powinno być powodem do niepokoju. Same upławy w ciąży nie oznaczają, że mamy do czynienia z rozwijającą się infekcją pochwy. Jest to zupełnie normalny objaw charakterystyczny dla ciąży, wynikający ze zmian hormonalnych zachodzących w organizmie. Fizjologiczna wydzielina z pochwy powinna być mlecznobiała i wodnista.

Niepokój powinna wzbudzić sytuacja, gdy upławy w ciąży mają nieprzyjemną woń i mają zielonkawe lub żółtawe zabarwienie. O infekcji może świadczyć również serowata konsystencja wydzieliny oraz dokuczliwe pieczenie i swędzenie. W takiej sytuacji z upławami w ciąży bezzwłocznie należy skierować się do lekarza.

Upławy w ciąży mogą być objawem infekcji pochwy
Upławy w ciąży mogą być objawem infekcji pochwy

2. Zagrożenia związane z upławami

W przypadku, gdy upławy w ciąży są nietypowe można podejrzewać rozwijający się stan zapalny pochwy. W takiej sytuacji nie można zwlekać z wizytą u ginekologa. Wcześnie rozpoczęta terapia daje dobre rezultaty i jest bezpieczne dla dziecka nawet w czasie pierwszego trymestru ciąży. Natomiast skutki bagatelizowania objawów i zaniechanie leczenia mogą doprowadzić do długotrwałej infekcji i w konsekwencji są bardzo groźne dla rozwijającego się płodu. Powikłaniami bakteryjnego zakażenia pochwy w czasie cięży są:

 • poronienie,
 • przedwczesny poród,
 • przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego,
 • zapalenia mięśnia macicy oraz błony śluzowej po porodzie,
 • niska masa urodzeniowa dziecka,
 • zakażenia dróg moczowych,
 • wydłużenie procesu gojenia po porodzie,
 • ropnie oraz infekcje narządów miednicy mniejszej.
Obalamy najczęstsze mity na temat ciąży
Obalamy najczęstsze mity na temat ciąży [8 zdjęć]

Rozwój ludzkiego płodu to bardzo skomplikowany proces, który samoczynnie przebiega w organizmie każdej

zobacz galerię

Nie ma więc sensu ryzykować, narażać siebie i dziecko na niebezpieczeństwo. W przypadku, gdy upławy w ciąży budzą nasze wątpliwości należy udać się do lekarza, który zleci niezbędne badania diagnostyczne i w razie konieczności rozpocznie leczenie.

Terapia bakteryjnego zapalenia pochwy, którego objawem mogą być niespecyficzne upławy w ciąży nie jest skomplikowana. Zazwyczaj wystarczy zastosować całkowicie bezpieczne dla płodu leki doustne lub leki stosowane miejscowo. Upławy w ciąży mogą świadczyć też o zakażeniu drożdżakami. To schorzenie leczy się kremami i dopochwowymi globulkami.

zobacz także

3. Przyczyny upławów

W pochwie panują idealne warunki do rozwoju różnego rodzaju drobnoustrojów.  Szacuje się, że w pochwie zdrowej kobiety znajduje się około stu milionów różnego rodzaju gatunków bakterii. Obecność bakterii w drogach rodnych kobiet jest czymś normalnym i nie zagraża to ich to zdrowiu, do momentu, gdy zachowana jest równowaga w ekosystemie. Niestety bardzo łatwo zburzyć tę równowagę, może do tego dojść między innymi w czasie:

W czasie ciąży pod wpływem hormonów dochodzi w organizmie kobiety do ogromnych zmian. Między innymi upławy w ciąży są dużo częstsze a ich odczyn zmienia się z kwaśnego na zasadowy, który bardziej sprzyja namnażaniu się bakterii chorobotwórczych. Może to prowadzić do pojawienia się objawów chorobowych takich jak niespecyficzne upławy w ciąży.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza