Trwa ładowanie...

Nieregularny okres może zwiększać ryzyko przedwczesnej śmierci. Nowe badania

Badanie opublikowane w "British Medical Journal" (BMJ) sugeruje, że miesiączki mogą informować o ogólnym stanie zdrowia, a ryzyko śmierci przed 70 rokiem życia jest większe u kobiet, które doświadczają nieregularnych okresów.

1. Kobiety z nieregularną miesiączką narażone na wcześniejszą śmierć

Profesor Jorge E Chavarro z Harvard TH Chan School of Public Health w Bostonie wraz z zespołem badawczym przeanalizował dane 79 505 zdrowych kobiet w wieku przedmenopauzalnym, które wzięły udział w projekcie badawczym o nazwie "Nurses Health Study II".

Uwzględniono wiek, wagę, styl życia i historię chorób kobiet z tej grupy wraz z długością trwania ich cyklu. Standardowa długość cyklu wynosi 28 dni, chociaż okres od 26 do 31 dni również uznano za normalny.

Z badań wynika, że kobiety, które zgłosiły nieregularny cykl lub taki, który trwał dłużej niż 40 dni, były bardziej narażone na przedwczesną śmierć. Także kobiety w wieku od 2 do 46 lat były o 39% bardziej narażone na przedwczesną śmierć niż kobiety zgłaszające regularne cykle.

Nieregularny okres może przyczyniać się do przedwczesnej śmierci. Nowe badania
Nieregularny okres może przyczyniać się do przedwczesnej śmierci. Nowe badania (123 rf)

2. Przyczyny nieregularnego okresu

Uważa się, że przyczyną nieregularnych krwawień może być zespół policystycznych jajników. Wcześniej stwierdzono, że osoby z PCOS są bardziej narażone na cukrzycę, wysokie ciśnienie krwi i raka szyjki macicy.

Jak tłumaczył profesor Chavarro:

"Powiedziałbym, że chociaż PCOS jest jednym z powodów, dla których widzimy tę zależność, jest to tylko pewna skrajność" - twierdził lekarz.

Profesor Adam Balen z Royal College of Obstetricians and Gynecologists dodał:

"Ważną kwestią zilustrowaną w tym badaniu jest to, że regularność miesiączkowania i zdrowie reprodukcyjne zapewniają wgląd w ogólny stan zdrowia. Co istotnie, środki poprawiające zdrowie i samopoczucie młodych kobiet z nieregularnym cyklem miesiączkowym mogą również długoterminowo polepszyć stan zdrowia" - wyjaśniał.

Badacze przypominają, że młode kobiety z nieregularnymi miesiączkami potrzebują dokładnej oceny nie tylko hormonów i metabolizmu, ale także stylu życia, aby można było im doradzić, jakie kroki mogą podjąć, aby poprawić ogólny stan zdrowia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza