Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Nieoczywiste objawy, które mogą wskazywać na PMS

Wokół PMS narosło wiele mitów i anegdot. Tym terminem tłumaczy się zmienne zachowania kobiet. Czy jednak zespół napięcia przedmiesiączkowego objawia się wyłącznie w sferze emocjonalnej?

Istnieje wiele nieoczywistych objawów, które mogą wskazywać na PMS
Istnieje wiele nieoczywistych objawów, które mogą wskazywać na PMS

Zespół napięcia przedmiesiączkowego, w skrócie PMS, dotyka niemal 40 proc. kobiet w wieku rozrodczym. Niektóre z nich cierpią bardziej niż inne, bo w ich przypadku objawy są bardzo nasilone. Mogą dotyczyć zarówno sfery fizycznej, jak i psychicznej. Występują w drugiej fazie cyklu, po owulacji i ustępują wraz z pojawieniem się krwawienia miesiączkowego.

Każda z kobiet inaczej przeżywa miesiączkę. Najczęściej w czasie ją poprzedzającym jesteśmy drażliwe, łatwo wyprowadzić nas z równowagi, a łzy pojawiają się z błahego powodu. Pojawić się mogą również inne charakterystyczne objawy: piersi są bolesne i tkliwe, dokuczają nam wzdęcia lub zaparcia. Są też i inne symptomy zapowiadające miesiączkę. Niektóre z nich są bardzo niespecyficzne, nic zatem dziwnego, że najczęściej nie łączymy ich z mającym nadejść krwawieniem.

Jednym z takich objawów są problemy z koncentracją. Trudno się nam skupić, możemy mieć kłopoty z pamięcią. Niektóre z kobiet mogą też wykazywać nadmierną senność lub, wręcz odwrotnie, nie mogą spać. Wśród nietypowych objawów PMS wymienia się również biegunkę oraz zawroty głowy.

W tym czasie kobiety też częściej skarżą się na migrenowy ból głowy. Zauważają również, że buty i ubrania stały się ciasne, a brzuch wzdęty. Kilka dni przed miesiączką organizm jest też podatniejszy na infekcje. Zaostrzeniu mogą ulec choroby przewlekłe, np. astma lub cukrzyca. Kobieta może też odczuwać silną chęć zjedzenia określonych grup produktów, np. słodyczy.

Wiele pań doświadcza wielu z tych objawów równocześnie, co w znacznym stopniu wpływa na ich codzienne funkcjonowanie. Mogą cierpieć z powodu bólu i zmęczenia. Co ciekawe, nie wszystkie objawy PMS pojawiają się w każdym cyklu. Mogą też różnić się intensywnością ich odczuwania. Ma to m.in. związek z trybem życia.

Łagodniej przejdziemy dolegliwości związane z napięciem miesiączkowym tuż po urlopie, kiedy udało się nam odpocząć, a o wiele trudniej będzie wtedy, gdy mamy za sobą ciężki i stresujący okres w pracy. Objawy PMS są też bardziej dotkliwe jesienią i zimą, gdy brakuje naturalnego światła.

1. Kobieca histeria czy poważny problem?

Jeszcze kilka lat temu objawy napięcia przedmiesiączkowego bagatelizowano. Uważano, że są przez kobiety wyolbrzymiane. Dzisiaj jednak wiadomo już, że PMS w niektórych przypadkach wymaga leczenia. Objawy są tak silne, że wyłączają kobietę z codziennego funkcjonowania. A przecież nie możemy sobie na to pozwolić! Nie godzimy się też na ból. Jak sobie zatem radzić?

Specjaliści najczęściej polecają stosowanie preparatów witaminowo-mineralnych oraz ziołowych środków uspokajających. Gdy ból w podbrzuszu jest silny, ulgę przynieść mogą leki rozkurczowe lub przeciwbólowe. W aptekach dostępne są również środki wspomagające łagodzenie objawów napięcia miesiączkowego.

Ich głównym składnikiem jest wyciąg z owoców niepokalanka mnisiego, którego stosowanie rekomendują brytyjskie i amerykańskie stowarzyszenia specjalistów ginekologii, a jego skuteczność potwierdziły liczne badania naukowe. W niektórych sytuacjach, gdy napięcie miesiączkowe jest bardzo silne, lekarz może włączyć leki hormonalne na 10 dni w II fazie cyklu, po owulacji lub zalecić ciągłe stosowanie tabletek antykoncepcyjnych.

W łagodzeniu objawów PMS pomóc też może zmiana trybu życia, m.in. zdrowa dieta, regularne ćwiczenia fizyczne oraz stosowanie metod refleksologii, a także rezygnacja z używek (tytoniu, kawy, herbaty).

Zespół napięcia przedmiesiączkowego to problem wielu z nas. Wobec objawów tej dolegliwości nie musimy być jednak bierne. Szkoda życia na ból!

Partnerem artykułu jest Hemorigen Femina

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza