Trwa ładowanie...

Nieoczywiste objawy chorób jelit

Nieswoistym chorobom zapalnym jelit towarzyszą powikłania ze strony innych narządów. Zdarza się, że wyprzedzają one pojawienie się głównych objawów jelitowych. To np. stłuszczona wątroba czy zapalenie spojówek. Właśnie dlatego ważne jest zwracanie uwagi na to, co mówi nasze ciało.

spis treści

1. IBD, czyli nieswoiste choroby zapalne jelit

Nieswoiste choroby zapalne jelit to grupa przewlekłych, nieuleczalnych schorzeń przewodu pokarmowego. Cechują się one okresami remisji i nawrotów. Ich przyczyna do tej pory nie została wyjaśniona.

Zobacz film: "Test na krew utajoną w kale"

- Choroby te tylko z nazwy dotyczą przewodu pokarmowego, a ich manifestacja może się objawiać w  niemal każdej tkance i narządzie. U blisko 30 proc. chorych z IBD, czyli nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit występuje co najmniej jeden pozajelitowy objaw choroby – mówi dla WP abcZdrowie.pl lek. Dawid Szkudłapski, gastroenterolog.

Najważniejszymi i najczęściej występującymi zaburzeniami z grupy IBD są: wrzodziejące zapalenie jelita grubego, które zajmuje przede wszystkim jelito grube, oraz choroba Leśniowskiego – Crohna.

Ta druga może zająć każdy odcinek przewodu pokarmowego - od jamy ustnej po odbyt. IBD najczęściej występuje u osób pomiędzy 15. a 30. rokiem życia lub pomiędzy 60. a 80.

- Nieswoiste choroby zapalane jelit stają się coraz częstszym problemem w praktyce klinicznej w społeczeństwach krajów wysokorozwiniętych – także w Polsce, zarówno ze względu na coraz skuteczniejsze i szeroko dostępne metody diagnostyczne, jak i rosnącą zapadalność na te choroby.

Przyczyna nieswoistych chorób zapalnych jelit jest złożona i jak dotąd nie do końca poznana – mówi Szkudłapski.

Przypuszcza się, że do rozwoju chorób z grupy IBD mogą przyczynić się: czynniki środowiskowe, tj. palenie papierosów, nadużywanie środków przeciwbólowych i przyjmowanie antybiotyków. Ważne są także czynniki immunologiczne, czyli zaburzenia związane z układem odpornościowym oraz predyspozycja genetyczna.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Specyficzne objawy chorób IBD

Colitis ulcerosa, czyli wrzodziejące zapalenie jelita grubego, najczęściej pojawia się nagle. Pierwszymi objawami może być biegunka. ****

W 90 proc. przypadków w kale widoczna jest krew. - Stolec może być oddawany często (nawet do 20 wypróżnień na dobę), ale o małej objętości, co zwykle jest wynikiem zmian zapalnych w odbytnicy – podkreśla Szkudłapski.

Jednym z nieoczywistych objawów chorób IBD jest zapalenie spojówek
Jednym z nieoczywistych objawów chorób IBD jest zapalenie spojówek (123rf)

Specyficznymi symptomami są również: bóle brzucha, gorączka lub stany podgorączkowe, osłabienie i nagła utrata wagi. Inaczej jest jednak w chorobie Leśniowskiego – Crohna. Tutaj początkowe objawy są nieoczywiste i podstępne.

Chory najczęściej odczuwa bóle brzucha zlokalizowane po prawej stronie. To właśnie dlatego mylony jest on z zapaleniem wyrostka robaczkowego. Zdarza się, że z powodu tego błędnego założenia pacjent trafia na stół chirurgiczny.

- W chwili, gdy do obrazu klinicznego dołączają ropnie jamy brzusznej, przetoki jelitowo-skórne lub incydenty niedrożności obraz kliniczny staje się bardziej typowy dla choroby Leśniowskiego - Crohna, dając podstawy do rozpoczęcia leczenia – dodaje Szkudłapski.

Ciekawe fakty na temat zespołu jelita drażliwego
Ciekawe fakty na temat zespołu jelita drażliwego [6 zdjęć]

Bóle brzucha, wzdęcia, zatwardzenie czy biegunka to tylko niektóre objawy zespołu jelita drażliwego.

zobacz galerię

3. Niespecyficzne objawy chorób IBD

Symptomami choroby Leśniowskiego – Crohna mogą być problemy skórne. Jednym z nich jest piodermia zgorzelinowa, czyli choroba dermatologiczna, która objawia się bolesnymi, głębokimi owrzodzeniami.

Kolejnym symptomem jest rumień guzowaty powodujący żywoczerwone guzy na skórze. Leśniowskiego - Crohna może także powodować łuszczycę - nieuleczalną do tej pory chorobę zapalną.

Zobacz także:

Choroba objawia się również w okolicach oczu. Powstaje wtedy zapalenie spojówek (charakteryzujące się pieczeniem i łzawieniem oczu) czy zapalenie tęczówki, które w niektórych przypadkach prowadzi do utraty wzroku. Może także dojść do bardzo bolesnego i niebezpiecznego zapalenia błony naczyniowej.

- Lokalizacja objawów IBD niezwiązanych z przewodem pokarmowym dotyczy także wątroby (stłuszczenie wątroby), dróg żółciowych (pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych, rak dróg żółciowych czy kamica żółciowa), a nawet układu kostnego (osteopenia i osteoporoza) czy stawowego (zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, zapalenie stawów krzyżowo-biodrowych, zapalenie dużych stawów czy osteoartropatia przerostowa) – dodaje Szkudłapski.

Symptomami mogą być również zaburzenia układu krążenia, tj. zakrzepy i zatory.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Objawy zapalenia jelita grubego
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza