Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Niemowlę ciągle śpi

Kiedy niemowlę ciągle śpi, wynika to zazwyczaj z jego fizjologii i zapotrzebowania na sen. Największymi śpiochami są wcześniaki oraz dzieci z niską masą urodzeniową. Kiedy śpią, regenerują siły, wspomagając tym samym rozwijający się intensywnie centralny układ nerwowy. Noworodki zwykle śpią nawet 22 godziny na dobę. Budzą się tylko na karmienie, po którym następuje krótkie czuwanie i kolejna drzemka. Bywa też tak, że maluszki budzą się na karmienie i ledwie zostaną przystawione do piersi, zasypiają. Bywa i tak, że noworodki, zwłaszcza te z niską masą urodzeniową i wcześniaki, przesypiają nawet uczucie ssania w żołądku. Z pustym brzuszkiem przesypiają porę karmienia.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowy sen niemowlaka?"

1. Przyczyny zbyt długiego snu niemowląt

Długość snu wynika z potrzeb maleńkiego człowieka i jego temperamentu. Choć sen jest bardzo potrzebny, dziecko nie powinno spać zbyt długo. Noworodek ma maleńki żołądek, nie jest w stanie najeść się na zapas, dlatego po trzech lub czterech godzinach potrzebny jest mu kolejny zastrzyk energii. Malec rośnie w błyskawicznym tempie, a szybko rozwijające się narządy, w tym mózg, wymagają regularnych dostaw składników odżywczych: białka, węglowodanów i tłuszczu. Dlatego, jeśli przesypia porę karmienia, a dodatkowo zbyt mało przybiera na wadze, trzeba maluszka obudzić i przypomnieć mu o posiłku. Dziecko karmione piersią budzi się zwykle szybciej niż to, które otrzymuje mleko z butelki. Wynika to z faktu, że mleko modyfikowane jest dłużej trawione przez organizm maluszka. Jakie mogą być przyczyny zbyt długiego snu u twojego dziecka?

  • Zbyt długo śpią noworodki o podwyższonym poziomie bilirubiny, u których przedłuża się żółtaczka. Podobnie jak w przypadku wcześniaków, trzeba je budzić co 3-4 godziny i karmić, bo to pomaga w eliminowaniu bilirubiny z ich organizmu.
  • Możliwe, że po cesarskim cięciu dziecko jest odurzone środkiem znieczulającym, a w sytuacji zakażeń okołoporodowych, leki przyjmowane przez mamę mają również wpływ na samopoczucie jej dziecka
  • Bardzo dużo śpią także dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym. Są w ogóle mało ruchliwe i w przeciwieństwie do zdrowych noworodków nie przyjmują pozycji skurczonej, śpią w pozycji wyprostowanej.
  • Nadmierna senność może być objawem różnych chorób, np. cukrzycy (w ciągu godziny trzeba wymienić dziecku pieluszkę, bo tak często i dużo siusia) albo kłopotów z tarczycą (dziecko ma suchą, szorstką skórę, zaparcia).
  • Najczęściej jednak nadmierna senność pojawia się na początku infekcji (np. zapalenia ucha czy zakażenia układu moczowego) – dziecko wtedy nie tylko staje się senne, ale również traci apetyt, jest osłabione, ma gorączkę.

Sen jest jedną z aktywności ludzi. Bardzo istotną w okresie noworodkowym i niemowlęcym. 
Jeżeli twoje maleństwo jest zupełnie zdrowe, ale rzeczywiście ciągle śpi, możliwe, że po prostu lubi tę aktywność. Otulony kocykiem, odizolowany od hałaśliwego świata, który w niczym nie przypomina tego z brzucha mamy, próbuje się adaptować po swojemu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza