Trwa ładowanie...

Niemoc płciowa

Leczenie problemów psychogennych to problem dotykający wielu mężczyzn, obejmujący wiele rodzajów zaburzeń o różnym podłożu. Jest to dysfunkcja seksualna, która objawia się brakiem erekcji lub ejakulacji mimo podniecenia seksualnego. Problem może być pierwotny lub wtórny. Niekiedy niemoc płciowa pojawia się epizodycznie w odpowiedzi na dany czynnik (zmęczenie, alkohol, stres). Zdarza się jednak, że dysfunkcja wynika z poważnych zaburzeń na tle psychicznym lub fizycznym.

1. Rodzaje dysfunkcji seksualnych

Na potencję mężczyzny wpływ ma wiele elementów, w tym uwarunkowania indywidualne, relacje z partnerką, czynniki kulturowe, obyczajowe i ogólnospołeczne. Problem w którejś z tych sfer może stać się przyczyną niemocy płciowej. Niekiedy są to pozorne zaburzenia potencji, chociaż bywają również zaburzenia o charakterze pierwotnym. Dysfunkcje seksualne to między innymi:

  • impoten cja rzekoma – brak ejakulacji mimo prawidłowo funkcjonujących mechanizmów

Zobacz film: "Orgazm kobiet i mężczyzn"

Niemoc płciowa
Niemoc płciowa

Niemoc płciowa i zdolność do przeżywania seksualnych doznać są uwarunkowane przez czynniki psychologiczne

zobacz galerię

odpowiadających za erekcję i ejakulację, czego przyczyną jest bierność, oziębłość lub anorgazmia partnerki lub przeświadczenie mężczyzny o własnej impotencji;

  • niemoc płciowa względna – jest to stan, gdy mężczyzna nie potrafi uzyskać wzwodu przy konkretnej partnerce. Oznacza to, że kontakty seksualne z innymi kobietami przebiegają prawidłowo, a dysfunkcja pojawia się tylko w kontaktach z daną kobietą;
  • niemoc płciowa prawdziwa – czyli inaczej impotencja. Przy tej dysfunkcji nie dochodzi do wzwodu mimo podniecenia, przez co niemożliwe jest wprowadzenie członka do pochwy i odbycie stosunku;
  • przedwczesny wytrysk – ejakulacja następuje jeszcze przed wprowadzeniem członka do pochwy lub krótko po tym; jest to sytuacja, w której oboje partnerzy nie mogą być usatysfakcjonowani z pożycia seksualnego.
  • brak wytrysku – sytuacja, gdy nie dochodzi do ejakulacji mimo wzwodu.

2. Przyczyny niemocy płciowej

Dysfunkcje seksualne mogą mieć podłoże fizyczne lub psychiczne. Najczęściej ich przyczyną są: choroba, uraz lub przyjmowane leki. Właściwie każde schorzenie, które prowadzi do uszkodzenia nerwów lub pogorszenia przepływu krwi w naczyniach krwionośnych w penisie, może doprowadzić do niemocy płciowej. Erekcja jest złożonym mechanizmem, w którym udział biorą: mózg wysyłający impulsy, kręgosłup, mięśnie wokół penisa, żyły i tętnice wewnątrz i wokół ciał jamistych - dlatego problem z którymkolwiek z tych elementów może stać się przyczyną dysfunkcji seksualnej.

Możliwe przyczyny niemocy płciowej to:

Impotencja jest dysfunkcją, o której mówi się w sytuacji, gdy większość prób odbycia stosunku kończy się niepowodzeniem ze względu na brak możliwości utrzymania erekcji (może się zdarzyć, że w pewnych sytuacjach ta dolegliwość może się nie ujawnić). Jeśli zdarza się to jednorazowo, mężczyzna nie powinien się martwić, gdyż może to być tylko chwilowa niedyspozycja.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Mgr Magdalena Boniuk
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza