Trwa ładowanie...

Nieleczony bezdech senny może powodować czerniaka

Już dawno naukowcy udowodnili, że nieleczony bezdech senny może przyczynić się do nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, chorób serca i depresji. Najnowsze badania hiszpańskich naukowców pokazały, że bezdech senny może mieć związek także z czerniakiem – trudnym w leczeniu rakiem skóry.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Bezdech a rak

Naukowcy pracujący w dwudziestu czterech szpitalach uniwersyteckich, które należą do Spanish Sleep and Breathing Network, pod kierunkiem dr Miguela Angela Martineza-Garcia ze Szpitala Uniwersyteckiego La Fe w Walencji, przebadali 412 pacjentów w wieku ok. 55, u których rozpoznano czerniaka złośliwego.

Badacze odkryli, że badanych łączy jeszcze jedna choroba – bezdech senny, który był nasilony u osób z najbardziej agresywnymi postaciami nowotworu. Takie wyniki uzyskano niezależnie od wieku, płci, wskaźnika masy ciała, typu karnacji czy ekspozycji na promienie słoneczne.

Grupa hiszpańskich badaczy podkreśla, że wyniki badań nie sugerują, że to bezdech senny powoduje czerniaka, ale jeśli już ktoś choruje na raka skóry, a jednocześnie cierpi na bezdech w czasie snu, nowotwór postępuje szybciej, a szanse na jego wyleczenie maleją.

Czerniak to najbardziej złośliwy nowotwór skóry, ale jeżeli zdiagnozuje się go odpowiednio wcześnie, jest wyleczalny.

Rak ten rozwija się tam, gdzie występują komórki barwnikowe, do jego rozwoju przyczyniają się:

  • intensywne opalanie (szczególnie w solarium);
  • znamiona, pieprzyki, które występują w takich miejscach ciała, które łatwo podrażnić na przykład podczas zakładania ubrania;
  • piegi, blond lub rude włosy, jasna karnacja, niebieska tęczówka oka;
  • uwarunkowanie rodzinne.

Co roku na czerniaka zapada 2,5 mln Polaków, choroba częściej dotyka mężczyzn niż kobiet, a w ok. 40 proc. przypadków odkrywają ją lekarze pierwszego kontaktu. Na bezdech senny cierpi ponad milion Polaków.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza