Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Nieleczone są poważnym zagrożeniem. Jak rozpoznać zakrzep krwi i czy można go odróżnić od siniaka?

Niewielki wyciek krwi z małych naczyń włosowatych do tkanek to znany każdemu siniak, podczas gdy zakrzepy powstają w miejscu dużych naczyń krwionośnych, jak żyły i tętnice. Często nie dają objawów, ale gdy powstają blisko powierzchni skóry mogą być widoczne, a nawet wyczuwalne pod skórą. Co powinno wzbudzić naszą czujność?

Zobacz film: "Co to jest zakrzepica?"

spis treści

1. Jak powstają siniaki i zakrzepy?

Siniaki powstają w procesie wykrzepiania się krwi z maleńkich naczyń włosowatych w dowolnym miejscu na ciele. Prowadzi do tego najczęściej uraz – większość z nas dobrze je zna.

Zakrzepy krwi również mogą powstawać w procesie gojenia urazów, ale w większych naczyniach krwionośnych. Np. w naczyniach umiejscowionych na rękach czy nogach, co może rodzić wątpliwości, czy mamy do czynienia z zakrzepem czy z siniakiem.

Uraz sprawia, że będące koagulantami płytki krwi gromadzą się, by zatamować krwawienie. W ten sposób powstają skrzepy. Duże są niebezpieczne, ponieważ mogą blokować przepływ krwi przez naczynia.

To z kolei stwarza zagrożenie:

 • udaru – gdy zakrzep przemieszcza się do mózgu lub w nim powstaje,
 • zawału mięśnia sercowego – gdy zakrzep krwi rozwija się w tętnicy serca,
 • zatoru płucnego – do którego prowadzi utworzenie się zakrzepu w tętnicy płucnej,
 • ostrego niedokrwienia jelit – gdy zakrzep powstaje w tętnicy jelit.

2. Jak odróżnić siniak od zakrzepu?

Bóle, obrzęki i ocieplenie skóry np. na nodze może wskazywać na zakrzepicę
Bóle, obrzęki i ocieplenie skóry np. na nodze może wskazywać na zakrzepicę (Getty Images)

Siniak lub powierzchowny krwiak początkowo ma intensywny kolor czerwony, a z biegiem czasu staje się niebieski lub ciemnobrązowy. W ostatnim etapie ma żółty lub zielonkawy odcień. Siniakowi towarzyszy ból w miejscu zmiany zabarwienia skóry, ale dolegliwość ta ustępuje z biegiem czasu. Jednak zarówno krwiaki, jak i zakrzepy mogą powodować:

 • przebarwienie skóry,
 • ból w miejscu zmiany skórnej,
 • tkliwość skóry,
 • obrzęk.

Dwa ostatnie symptomy rzadko towarzyszą siniakom. Dodatkowo alarmującym objawem będzie charakter dolegliwości – pulsujący ból w obrębie nóg lub ręki, a także nieznacznie ocieplenie skóry są sygnałem, że należy zwrócić się do lekarza niezwłocznie.

3. Czy grozi ci zakrzepica?

Według American Heart Association (AHA) istnieją grupy osób, u których wystąpienie choroby zakrzepowej jest bardziej prawdopodobne. I choć jednym z największych czynników ryzyka jest wiek, to także młodzi powinni się mieć na baczności.

Zwłaszcza jeżeli:

 • miałeś już zakrzep lub ktoś w twojej rodzinie choruje na zakrzepicę,
 • przebywasz lub przebywałeś w szpitalu – szczególnie jeśli jesteś po operacji i nie wróciłeś jeszcze do aktywności fizycznej,
 • stosujesz antykoncepcję hormonalną,
 • jesteś w ciąży lub niedawno urodziłaś dziecko,
 • palisz papierosy,
 • masz nadwagę lub otyłość,
 • cierpisz z powodu jednej z chorób o podłożu zapalnym – np. reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) czy choroby Leśniowskiego-Crohna.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza