Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Niedoczynność tarczycy u dzieci

Gruczoł tarczycy spełnia bardzo ważną rolę – odpowiada m.in. za przemianę materii, a także wzrost organizmu. Choroby tarczycy są dość powszechne, jednak wbrew pozorom nie zmagają się z nimi jedynie osoby dorosłe. Problem ten dotyka także dzieci. Jakie są objawy tego schorzenia w przypadku najmłodszych i jak sobie z nim radzić?

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Przyczyny niedoczynności tarczycy u dziecka

Zaburzenia funkcjonowania gruczołu jakim jest tarczyca wynikają z wahań stężenia produkowanych przez nią hormonów. Wszelkie, nawet najdrobniejsze zmiany w tym zakresie niekorzystnie oddziałują na kondycję zdrowotną dziecka, przede wszystkim na funkcjonowanie układu nerwowego, a także jego wzrost i dojrzewanie. Niedoczynność tarczycy w największej ilości wypadków jest dziedziczona, dlatego, jeżeli któreś z rodziców cierpi na tę przypadłość, to możliwe jest, że dotknie ona także dziecko.

W takiej sytuacji zaburzenie procesów wytwarzania hormonów tarczycy u dziecka ma miejsce już w czasie okresu płodowego. Ma to związek z zaburzeniami genetycznymi, niedorozwojem lub zmianami chorobowymi w obrębie podwzgórza oraz przysadki mózgowej, a więc struktur normujących pracę tego gruczołu. Przejściowa postać niedoczynności tarczycy u dzieci miewa również związek z niedoborem jodu w pożywieniu ciężarnej, a także z zażywaniem przez nią w tym czasie środków przeciwtarczycowych.

Nabyta niedoczynność tarczycy u dziecka może być wynikiem jej uszkodzenia. Za jedną z przyczyn uważa się chorobę Hashimoto, w przebiegu której nasz układ odpornościowy zaczyna atakować tarczycę, prowadząc do zaburzenia poziomu produkowanych przez nią hormonów.

Nadczynność tarczycy (prezentacja edukacyjna)
Nadczynność tarczycy (prezentacja edukacyjna) [15 zdjęć]

Czym jest nadczynność tarczycy? Nadczynność tarczycy to stan, w którym w organizmie wytwarzana jest

zobacz galerię

2. Objawy niedoczynności tarczycy u dzieci

W przypadku wrodzonej niedoczynności tarczycy trudno jest zaobserwować objawy zaraz po przyjściu dziecka na świat. Jednym z symptomów, który może wzbudzić podejrzenia lekarzy jest przedłużająca się żółtaczka. Dopiero w późniejszym okresie życia dziecka pojawiają się bardziej charakterystyczne objawy, przede wszystkim wyraźne spowolnienie czynności życiowych. U malucha daje się zauważyć osłabienie napięcia mięśniowego i tzw. żabi brzuch. Pojawiają się zaparcia, skóra jest chłodna i sucha, zmniejsza się łaknienie. Typowy jest także nieco zbyt duży język, a także wystający pępek. Dziecko jest zazwyczaj niższe od swoich rówieśników, później dochodzi do zrośnięcia ciemiączka i wyrzynania pierwszych ząbków. U starszego dziecka można zaobserwować pewną labialność emocjonalną, osłabienie koncentracji i umiejętności skupienia uwagi. Wszystkie wymienione objawy przyczyniają się do lękliwości malucha, który wydaje się nadpobudliwy, co w wielu przypadkach skutkuje bezsennością.

W przypadku nabytej niedoczynności tarczycy symptomy dają się zauważyć, kiedy dziecko jest już starsze i zazwyczaj nie są związane z opóźnieniem umysłowym.  Widoczny jest zahamowany wzrost, opóźnienie procesów związanych z dojrzewaniem płciowym, a także kłopoty z przyswajaniem nowych informacji i nauką.

3. Niedoczynność a nadczynność tarczycy u dzieci

W przypadku nadczynności tarczycy charakterystyczne zmiany zauważyć można  w obrębie układu naczyniowo-sercowego. Wzmożona przemiana materii skutkuje zwiększonym przepływem krwi przez tkanki. Naczynia włosowate w skórze ulegają rozszerzeniu, następuje ponadto przyspieszenie akcji serca (tzw. tachykardia), które, tak jak w przypadku zdrowych osób, nie normalizuje się w czasie snu.

U dziecka zmagającego się z nadczynnością tarczycy typowe są także zmiany oczne – szpary powiekowe wydają się nadmiernie rozszerzone, przez co wyraz twarzy malucha może wydawać się nieco przerażony. Na skutek zmniejszenia pojemności płuc często dochodzi do zadyszek. Zwiększa się perystaltyka jelit, z reguły wzrasta także apetyt, chociaż w przypadku, kiedy choroba stanie się bardziej zaawansowana, może pojawić się jadłowstręt. Zdarza się, że praca ślinianek nie przebiega tak, jak powinna, co prowadzi do często pojawiającego się uczucia suchości w ustach. W niektórych przypadkach dochodzi do powiększenia wątroby, co może doprowadzić do uszkodzenia jej miąższu. nadczynność tarczycy jest odpowiedzialna również za zmiany w funkcjonowaniu układu hormonalnego, co jest dotkliwe zwłaszcza dla dziewcząt. U części z nich może dojść do opóźnienia pojawienia się pierwszej miesiączki. Zostaje zachwiana także płodność, gdyż część cykli przebiega bezowulacyjnie.

Leczenie niedoczynności tarczycy powinno rozpocząć się możliwie jak najszybciej. Zdarza się, że na skutek nasilenia objawów dziecko musi zostać czasowo hospitalizowane, by nie dopuścić do sytuacji, w której zaburzenia metaboliczne zaczną stanowić zagrożenie dla życia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Objawy
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza