Trwa ładowanie...

Niedobór snu a ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera. Nowe wyniki badań

W JAMA Neurology ukazała się praca naukowców, którzy badali wpływ snu w starszym wieku na mózg. Zdaniem badaczy osoby, które śpią krótko, mogą być bardziej narażone na chorobę Alzheimera. Badanie pokazało, że również długi sen może być szkodliwy.

Zobacz film: "Poprawa jakości powietrza może zmniejszyć ryzyko demencji. Najnowsze badania z Chicago"

spis treści

1. Niedobór snu a choroba Alzheimera

Badacze z Kalifornii postanowili sprawdzić, jak wpływa długość snu u starszych osób na funkcjonowanie ich mózgów i proces starzenia się organizmu.

Długość snu a związek z chorobą Alzheimera
Długość snu a związek z chorobą Alzheimera (Getty Images)

W projekcie wzięło udział 4417 seniorów bez dysfunkcji poznawczych. Badani byli w wieku 65 do 85 lat i pochodzili z 67 miejscach na świecie: z USA, Kanady, Australii i Japonii.

Wyniki badania pokazały, że osoby, które śpią 6 godzin (lub mniej) w ciągu doby, mają wyższy poziom beta-amyloidów (amyloidy-β).

To białko, które gromadzi się w mózgu w postaci tzw. blaszek amyloidowych (płytek starczych). Skutkiem tego jest degeneracja neuronów, prowadząca do choroby Alzheimera (AD). Beta-amyloidy gromadzą się w tkance mózgowej wówczas gdy organizm nie jest w stanie prawidłowo metabolizować glikoprotein.

Blaszki amyloidowe są jednym z markerów choroby Alzheimera, ale nawet u osób, u których nie dochodzi do rozwoju choroby, obecność amyloidów-β może wpływać na zdolności poznawcze, powodując szybszą utratę pamięci.

2. Nadmiar snu również jest szkodliwy

Badacze sprawdzili także, czy długi sen jest zdrowy. Zgodnie z wynikami ich obserwacji uczestnicy śpiący 9 godzin (i dłużej) na dobę mieli nasilone objawy depresji oraz – podobnie jak ochotnicy zgłaszający sześciogodzinny sen – wyższy wskaźnik BMI. U nich także odnotowano pogorszenie funkcji poznawczych.

Badacze przyznali, że u osób starszych zarówno krótki, jak i długi sen wiąże się z obciążeniem amyloidami-β i ogólnym upośledzeniem funkcji poznawczych czy występowaniem stanów depresyjnych. Kalifornijscy naukowcy, odnosząc się do wyników badania, ustalili, że optymalna długość snu to 7-8 godzin.

Choć dotychczasowe badania nad Alzheimerem nie przekraczały 100 uczestników, to naukowcy studzą zapał związany z odkryciem, którego dokonali. Przyznają, że istotnym ograniczeniem jest to, że uczestnicy sami monitorowali długość snu. Brakuje także informacji na temat stanu zdrowia seniorów – tj. obciążenia chorobami układu krążenia czy cukrzycą.

Jeden z autorów badania dr Jospeh R. Winer powiedział, że choć badanie nie dało wystarczających dowodów potwierdzających rolę snu w młodości dla minimalizowania ryzyka AD, to "ważne jest, aby dbać o zdrowy sen, zwłaszcza gdy się starzejemy".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza