Trwa ładowanie...

Nie żyje Polak ze szpitala w Plymouth. Ewa Błaszczyk: była to bierna eutanazja w majestacie prawa

Rodzina potwierdziła informacje o śmierci Polaka, który od listopada 2020 r. przebywał w stanie wegetatywnym w szpitalu w Plymouth. Zdaniem Ewy Błaszczyk mężczyzna miałby szansę na wybudzenie się, gdyby trafił do kliniki "Budzik".

spis treści

1. "Należało zatroszczyć się o pacjenta"

Pan Sławek mieszkał w Anglii od kilkunastu lat. 6 listopada zapadł w śpiączkę po tym, jak jego serce zatrzymało się na 45 minut. 15 grudnia brytyjski Sąd Opiekuńczy uznał, że mężczyzna może zostać odłączony od aparatury. Wyrok zaakceptowały żona i dzieci mężczyzny. Jednak matka mężczyzny i jego dwie siostry utrzymywały, że mężczyzna był praktykującym katolikiem i na pewno nie chciałby odejść w ten sposób. Do sprawy została włączona polska dyplomacja. Jednak wszelkie próby sprowadzania Sławka do Polski nie powiodły się.

Zobacz film: "Ewa Błaszczyk i prof. Maksymowicz mówią o leczeniu umierającego w Wielkiej Brytanii Polaka"

Ewa Błaszczyk: To była bierna eutanazja
Ewa Błaszczyk: To była bierna eutanazja (East News)

Wcześniej zgodę na przyjęcie pacjenta wydała klinika "Budzik" dla dorosłych w Olsztynie.

- Jak każdy z naszych pacjentów pan Sławek miał szanse - mówi z w rozmowie z abc Zdrowie Ewa Błaszczyk, założycielka Fundacji "Akogo?", która wybudowała kliniki "Budzik" dla dzieci, a potem i dla dorosłych. - Pacjent nie miał orzeczenia o śmierci mózgu. To znaczy, że mózg był żywy, wydolny krążeniowo oraz oddechowo. Nie wymagał więc podłączenia do żadnej aparatury. Należało pacjenta karmić, poić, troszczyć się o niego i podjąć neurorehabilitację. To był nasz klasyczny pacjent - dodaje.

Do tej pory w "Budziku" dla dzieci ze śpiączki wybudziło się 78 dzieci oraz 27 osób dorosłych.

- Dorośli pacjenci mogą przebywać w klinice przez rok, z możliwością przedłużenia do 15 miesięcy. W tym okresie istnieje medyczna szansa na wybudzenie. Jednym to się udaje, a drugim - nie. Później wybudzenie się przechodzi w kategorię cudu, który też się zdarza - tłumczy Błaszczyk.

2. "To była eutanazja"

Dokładna przyczyna śmierci Polaka nie została podana. Jednak zdaniem Błaszczyk nie była to śmierć naturalna.

- Jeśli się kogoś głodzi, nie daje się mu pić, to nie jest to śmierć naturalna, tylko bierna eutanazja w majestacie prawa - podkreśla nasza rozmówczyni.

Błaszczyk dodała, że ciężko jest oceniać opór brytyjskiego systemu wymiaru sprawiedliwości, który nie pozwolił na przetransportowanie pacjenta do Polski.

- Nigdy nie wiadomo, co tak naprawdę stoi za taką decyzją. Może chodziło o to, że był to ewentualny dawca organów, a może po prostu rodzina nie była gotowa brać na siebie takiego obciążenia - opowiada Ewa Błaszczyk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Ewa Błaszczyk o śmierci Polaka w Wielkiej Brytanii
Ewa Błaszczyk o śmierci Polaka w Wielkiej Brytanii (East News East News)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza