Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Nie pił, nie palił - zmarł zaledwie 20 dni po usłyszeniu diagnozy

Nauczyciel, który miał obsesję na punkcie aktywności fizycznej i prowadził higieniczny tryb życia zmarł w niecałe 3 tygodnie po zdiagnozowaniu białaczki. Wdowa namawia do profilaktycznych badań krwi.

Zobacz film: "Leczono go na katar. 30-latek miał raka"

spis treści

1. Nie podejrzewano białaczki limfoblastycznej

Matt Meads chciał na starość uniknąć problemów ze zdrowiem i dlatego świadomie nie pił alkoholu oraz nie jadł śmieciowego jedzenia. 33-latek przykładał też dużą wagę do aktywności fizycznej, w związku z tym był częstym bywalcem siłowni.

Zdawało się, że jest okazem zdrowia, więc kiedy pojawiły się bóle brzucha, nocne poty i zmęczenie – tylko wzruszył ramionami, nie podejrzewając niczego złego. Niestety, wyniki morfologii potwierdziły białaczkę limfoblastyczną. Mężczyzna zmarł po trzech tygodniach od usłyszenia diagnozy. Jego żona Abi nie może wyjść z szoku.

Choroba zaatakowała nagle
Choroba zaatakowała nagle (Facebook)

2. Przebieg białaczki był gwałtowny

Meads poczuł się słabo 6 lipca, potem zaczął gwałtownie wymiotować i był bardzo osłabiony. Początkowo podejrzewano zapalenie żołądka i jelit. Złe samopoczucie małżeństwo tłumaczyło również przemęczeniem, związanym z końcem semestru na studiach, a uczucie gorąca tym, że jest upalne lato.

Lekarze podejrzewali rówież, że chodzi o kamienie żółciowe i zrobili mężczyźnie badanie krwi oraz tomografię komputerową. Wtedy potwierdzono, że za złym stanem zdrowia Meads’a stoi niestety białaczka limfoblastyczna, której przebieg jest bardzo gwałtowny.

Białaczka limfoblastyczna w ciągu 3 tygodni pozbawiła go życia
Białaczka limfoblastyczna w ciągu 3 tygodni pozbawiła go życia (Facebook)

Po szokującej diagnozie nauczyciel trafił na oddział intensywnej terapii i przeszedł trzy sesje chemioterapii. Niestety, jego stan zdrowia gwałtownie się pogorszył i zmarł 8 sierpnia 2019 roku w wyniku powikłań, a konkretnie zatorowości płucnej.

Jego żona nie może się pozbierać po tym koszmarze, ponieważ wspomina go jako pozytywnie nastawioną do życia osobę i nauczyciela niezwykle oddanego swoim uczniom. Kochał sport i uważał na to, co jadł. Nie pił i nie palił – jak opowiedziała Abi Meads w rozmowie z Daily Mail. Nigdy też nie zdarzało mu się też opalać bez wcześniejszego użycia kremu z filtrami, robił to w obawie przed rakiem skóry.

Mężczyzna był chory na rzadki rodzaj nowotworu i jak powiedzieli mu lekarze – nie mógł temu zapobiec. Jego objawy są na początku trudne do wykrycia. Potem stają się gwałtowne i trwają klika dni.

"To nie musi być coś, co rozwija się miesiącami" – przestrzega wdowa.

Młoda wdowa do badań krwi
Młoda wdowa do badań krwi (Facebook)

Obecnie Abi Meads stara się uświadomić ludzi, jak podstępną chorobą jest białaczka limfoblastyczna. Apeluje, by w przypadku kiedy dziwne dolegliwości utrzymują się przez dłuższy czas, wykonać badanie krwi. Jest ono szybkie i daje odpowiedź na pytanie, z czym mamy do czynienia. Zachęca, by tego nie bagatelizować i wręcz wymusić na lekarzu zlecenie badania.

3. Białaczka limfoblastyczna to podstępna choroba

Białaczka limfoblastyczna to rodzaj nowotworu, który rozpoznaje się na postawie wzrostu liczby białych krwinek (leukocytów) i najczęściej ten rodzaj raka krwi stwierdza się u młodych osób.

Do typowych objawów białaczki limfoblastycznej (acute lymphoblastic leukemia, ALL) należą: siniaki na ciele (pojawiające się nawet przy lekkim uderzeniu), anemia, osłabienie, gorączka, nocne poty, brak apetytu, bóle mięśni i stawów, powiększenie węzłów chłonnych.

W przypadku każdej infekcji nawracającej oraz powyższych symptomów, które długo się utrzymują, warto zgłosić się do lekarza i wykonać morfologię.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik?Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza