Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Nie ma go 15 proc. ludzi. Chodzi o pewien mięsień

Nazywany jest mięśniem dłoniowym długim i znajduje się w naszym przedramieniu. 15 proc. z nas nie posiada go wcale. To mięsień pozostały po ewolucji, podobnie jak kość ogonowa czy mięśnie uszu. Wiemy, gdzie się znajduje.

Zobacz film: "Umięśnione kobiety mogą być seksowne. Zobaczcie"

1. Mięsień dłoniowy długi

Za co odpowiada mięsień dłoniowy długi? Za napinanie tzw. rozcięgna dłoniowego, zginanie stawów ręki i palców w stawach śródręczno-paliczkowych oraz nawracanie przedramienia. Nieznacznie umożliwia też zginanie przedramienia w stawie łokciowym. To mięsień, którego kształt może się zmieniać. Jak się jednak okazuje, jego brak nie ma wpływu na siłę chwytu.

Zobacz również:

2. Prosty trik

W jaki sposób sprawdzić, czy jesteś posiadaczem tego mięśnia?

15 proc. osób na świecie nie ma tego mięśnia
15 proc. osób na świecie nie ma tego mięśnia (WP)

Wystarczy, że położysz rękę grzbietem na biurku. Następnie wszystkie palce złącz i delikatnie unieś dłoń w taki sposób, by nadgarstek nadal był na biurku.

Widzisz więzadła na nadgarstku? To właśnie rozcięgna dłoniowe ręki, które są przedłużeniem mięśnia dłoniowego długiego.

Mięsień to pozostałość po ewolucji. Mocno wykształcony jest u lemurów oraz małych małp, ponieważ to właśnie te zwierzęta chodzą na czterech nogach i wspinają się po drzewach.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza