Trwa ładowanie...

Nie lekceważ wrzodów żołądka. Mogą prowadzić do raka

Jeżeli przypuszczasz, że masz wrzody żołądka, to czym prędzej zrób niezbędne badania. Zlekceważenie tej choroby może mieć okropne konsekwencje w przyszłości.

spis treści

Z ostatnich danych wynika, że wrzody żołądka i dwunastnicy pojawiają się u ludzi coraz rzadziej. Jeżeli jednak masz objawy, które mogą wskazywać na tę chorobę, to koniecznie wybierz się do lekarza. Wszystko przez bakterię Helicobacter pylori.

Zobacz film: "Zła sytuacji w szpitalach na Lubelszczyźnie"

To ona najczęściej prowadzi do pojawienia się wrzodów. W dodatku naukowcy wykazali, że zwiększa ryzyko pojawienia się w przyszłości raka żołądka i chłoniaka żołądka. Dlatego tak ważne jest jak najwcześniejsze leczenie wrzodów.

1. Jak rozpoznać wrzody żołądka i dwunastnicy?

Powody do niepokoju powinny dać ci dwa objawy. Pierwszy to piekący ból w górnej części brzucha. Drugi to często odczuwalny dyskomfort w tym samym miejscu. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Powyższe objawy pojawiają się głównie na czczo, a więc mogą cię nękać w nocy lub rano. Dyskomfort i piekący ból mogą ustąpić po 3 godzinach od zjedzeniu posiłku. To jednak nie wszystko.

Po posiłkach odczuwasz uczucie pełności lub rozpierania? To również niepokojący objaw. Sygnałem, że pojawiły się wrzody, mogą być także nudności i wymioty. W takich sytuacjach lepiej nie zwlekać i wybrać się do lekarza, który zleci specjalistyczne badania.

2. Może skończyć się szpitalem

Zlekceważenie niepokojących objawów może doprowadzić do powikłań, które będą wymagać pilnej interwencji lekarskiej.

Natychmiast jedź do szpitala, gdy masz:

  • smoliste (czarne) stolce,
  • krwiste lub fusowate wymioty,
  • silny ból brzucha, któremu towarzyszy mimowolne napięcie mięśni brzucha,
  • objawy wstrząsu w postaci nagłego osłabienia, zimna, potu i spadku ciśnienia.

Z wrzodami żołądka i dwunastnicy jednak czasami jest tak, że nie dają one żadnych objawów. Dlatego zawsze ważne są profilaktyczne badania, które dają większe szanse na wczesne wykrycie jakiejkolwiek choroby.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza