Trwa ładowanie...

Niania elektroniczna

Zza ściany dziecięcego pokoju nie dochodzą żadne dźwięki, a ty ciągle do niego zaglądasz i sprawdzasz, czy dziecko spokojnie śpi. Jeśli zdarza ci się w ten sposób spędzać wieczory, zastanów się nad kupnem elektronicznej niani. Elektroniczna niania może ułatwić opiekę nad dzieckiem. Pod warunkiem, że kupisz urządzenie solidne i wyposażone w użyteczne funkcje. Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu takiego urządzenia?

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"

spis treści

1. Co to jest elektroniczna niania?

Elektroniczna niania to komplet dwóch urządzeń – modułu z mikrofonem umieszczonego w pokoju dziecka i odbiornika z głośnikiem. Działanie niani polega na przesyłaniu do odbiornika dźwięku, który rejestrowany jest przez mikrofon w module nadawczym. Najpopularniejsze są urządzenia komunikujące się bezprzewodowo.

Na rynku dostępna jest również niania elektroniczna z monitorem oddechu. Na kolorowym wyświetlaczu odbiornika wyświetlana jest informacja o miarowych oddechach dziecka. Gdy niemowlak przestaje oddychać, elektroniczna niania wysyła sygnał ostrzegawczy. Transmisja odbywa się w paśmie 2,4 GHz. Cena zestawu to około 500 zł.

2. Jaka niania elektroniczna najlepsza?

Wychowanie dziecka to zadanie specjalne, które wymaga od rodziców wytrzymałości psychicznej i fizycznej. Z maleńkim dzieckiem trzeba być w stałym kontakcie werbalnym i pozawerbalnym, przez niemalże całą dobę. Obecność mamy czy taty jest w życiu maleńkiego dziecka jego punktem odniesienia na przyszłość. Dla rodziców bywa także rezygnacją z czasu wolnego. Kiedy jednak chcesz mieć trochę wolnego czasu dla siebie lub musisz zająć się domem, wtedy nad aktywnością twojego malucha czuwać może elektroniczna niania. Na rynku znajdziesz elektroniczne nianie w cenach od 100 do nawet 1000 zł. Urządzenia różnią się od siebie możliwościami i dodatkowymi funkcjami. Przed zakupem warto się zastanowić, czy w pełni wszystkie wykorzystasz. Poznaj te najczęściej spotykane.

  • Termometr i higrometr – czujniki wbudowane w moduł stojący obok łóżeczka na bieżąco monitorują temperaturę, a często też wilgotność powietrza. Wyniki pomiarów wyświetlane są w module nadawczym lub przesyłane do odbiornika. Niektóre modele pozwalają ustawić zakres temperatury i wilgotności, po przekroczeniu którego włącza się alarm w odbiorniku.
  • Kanał zwrotny – typowa niania elektroniczna przesyła dźwięk od nadajnika stojącego w pokoju dziecięcym do odbiornika. Niektóre modele mają również kanał zwrotny, dzięki któremu możesz przekazać dziecku informacje głosowe, np. spróbować uspokoić swoim głosem kwilącego niemowlaka.
  • Lampka, melodyjki i inne dodatki – producenci często kuszą konsumentów atrakcyjnymi funkcjami elektronicznych niań. Większość urządzeń wyposażona jest w minilampkę nocną, niektóre pozwalają również zdalnie włączać odtwarzanie kołysanki czy wcześniej nagranego głosu rodzica. Na rynku możesz też spotkać urządzenia wyposażone w projektor wyświetlający na ścianie relaksujące obrazy.
  • Monitor oddechu – do modułu stojącego obok łóżeczka podłączone są czujniki ruchu, które umieszcza się pod materacem. Jeśli czujniki przez 15 sekund nie wykryją ruchu oddechowego, elektroniczna niania wydaje krótkie ostrzeżenie dźwiękowe. Po kolejnych pięciu sekundach bezdechu włącza się alarm. Funkcja ta pozwala zmniejszyć ryzyko tzw. śmierci łóżeczkowej.
  • Kamera – coraz popularniejsze są elektroniczne nianie wyposażone w kamerę. Elektroniczna niania z kamerą jest jednak dość droga, a na niewielkim ekranie odbiornika zwykle niewiele udaje się zaobserwować, szczególnie gdy w pokoju dziecka jest ciemno.

3. Jak działa niania elektroniczna?

Moduł nadawczy i moduł odbiorczy niani najczęściej komunikują się ze sobą bezprzewodowo. Warto jednak przy zakupie urządzenia zwrócić uwagę na częstotliwość, która jest wykorzystana do przesyłania informacji. Niektóre modele do komunikacji używają częstotliwości PMR (446 MHz), stosowanej też w krótkofalówkach. Jakość tego typu transmisji jest raczej niska, a zakłócenia pochodzące z innych radiotelefonów mogą utrudniać korzystanie z elektronicznej niani. Poza tym, odgłosy z pokoju dziecka bez problemów mogą odbierać inni posiadacze krótkofalówek. Zaletą tego typu urządzeń jest duży zasięg.

Znacznie lepszą jakość przekazu danych oferują urządzenia działające w niekoncesjonowanym paśmie 2,4 GHz i wykorzystujące do transmisji system DECT 1,88 GHz (używany przez telefony bezprzewodowe). Wybierając elektroniczną nianię, warto też zwrócić uwagę na zasilanie odbiornika. Dobrze, jeśli wbudowany akumulator pozwala na co najmniej kilkugodzinną pracę bez dostępu do gniazdka elektrycznego. Ważne jest również, aby transmisja była aktywowana głosem, a czułość mikrofonu w nadajniku regulowana.

Jeśli zamierzasz odchodzić z odbiornikiem na większe odległości, np. wyjść do ogrodu, koniecznie sprawdź, czy elektroniczna niania została wyposażona w funkcję ostrzegania o utracie zasięgu. Osobom, które często podróżują z dzieckiem, przydać się mogą etui lub torba na urządzenie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza