Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Neutrofile - badanie, normy, cel badania

Neutrofile (granulocyty obojętnochłonne) chronią organizm przed drobnoustrojami. Żyją od 2 do 4 dni. Poziom neutrofilów stwierdza się na podstawie badania diagnostycznego, jakim jest morfologia krwi wykonywana na czczo. Zmieniony poziom granulocytów obojętnochłonnych, czyli neutrofilów może wskazywać na toczący się stan zapalny w organizmie, a także wskazuje na wiele chorób. Podwyższony lub obniżony poziom neutrofilów może być związany ze stosowaniem wielu leków.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Neutrofile - badanie

Poziom granulocytów obojętnochłonnych oznaczany jest najczęściej przy rutynowym badaniu krwi (morfologia krwi). Jest to zasadnicze badanie diagnostyczne. Polega na pobraniu krwi do pojemnika z antykoagulantem z żyły łokciowej, rzadziej z dłoni lub stopy, z tętnicy udowej lub u dzieci z palca. Badanie poziomu neutrofilów stosowane jest do określenia, czy dany pacjent jest podatny na zakażenia. Określanie poziomu neutrofilów jest przydatne przy podejrzeniu wielu chorób. Nie można pobierać krwi z żyły w obszarze objętym zakażeniem lub w miejscu oparzenia, a także z naczynia kończyny górnej z wytworzoną przetoką do hemodializ.

Poziom neutrofilów powinno oznaczać się na czczo, dlatego też zaleca się wykonać je rano. Obfity posiłek powoduje duży wzrost białych krwinek. Przed badaniem na poziom neutrofilów należy poinformować wykonującego badanie o przyjmowanych lekach, a także o przebytej żółtaczce.

2. Neutrofile - normy

Bezwzględna liczba neutrofili (ANC) jest miarą liczby granulocytów w próbce krwi i obliczana jest na podstawie całkowitej ilości leukocytów i ilości granulocytów. Norma neutrofili (granulocytów obojętnochłonnych) wynosi 1500 – 8000 komórek/µl lub procentowo 60 - 70 proc. wszystkich białych krwinek.

Poziom neutrofili powyżej normy może świadczyć zarówno o zwykłym stanie zapalnym, jak i ostrej infekcji. Podwyższone neutrofile sugerują również ogólną i miejscową martwicę tkanek. Neutrofile powyżej normy zdarzają się również w ostrym krwotoku, dnie moczanowej i mocznicy. Inną przyczyną podwyższonych neutrofili może być zatrucie lekami lub środkami chemicznym. W niektórych chorobach wirusowych również morfologia może wykazać neutrofile powyżej normy. Do przyczyn neutrofili powyżej normy jest również ostra hemoliza, choroby mieloproliferacyjne oraz reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS).

Podwyższone neutrofile występują także w przebiegu leczenia kortykosteroidami przy nadczynności kory nadnerczy.
Poziom neutrofili poniżej normy 500 komórek/µl wskazuje na neutropenię, która może być chorobą genetyczną lub nabytą.

Niski poziom neutrofili może być związany neutropenią w przebiegu grypy i leukopenią (agranulocytozą). Neutrofile poniżej normy mogą również wskazywać na zakaźne choroby wątroby. Ostre infekcje bakteryjne są również przyczyną neutrofili poniżej normy. Ponadto niski poziom neutrofili jest związany z hipertyreozą (nadczynnością tarczycy), akromegalią i malarią. Często zdarza się, że przyczyną neutrofili poniżej normy są toksyny i leki. W czasie chorób nowotworowych neutrofile poniżej normy pojawiają się np. po chemioterapii, czy w wyniku działania promieniowania (radioterapia). Inną przyczyną neutrofili poniżej normy są choroby pasożytnicze, czy wstrząs anafilaktyczny. Za niskie neutrofile odpowiadają również choroby krwi, np. ostra białaczka limfoblastyczna, niedokrwistość złośliwa i aplastyczna oraz agocytoza leukocytów.

Należy pamiętać, że wartości referencyjne (norma) liczby neutrofili nie są stałe. Zależą między innymi od płci, wieku pacjenta, metody oznaczenia. Interpretacja wyników należy zawsze do lekarza.

Wynik neutrofili w ciąży może nieźle wystraszyć kobietę w ciąży. Należy jednak pamiętać, że poziom neutrofili w ciąży często znacznie odbiega od normy. Jeśli mamy jakieś wątpliwości i obawiamy się, że wynik neutrofili w ciąży wskazuje na coś złego najlepiej od razu skonsultować wynik z ginekologiem. Pamiętajmy jednak, że normy podane na wyniku zazwyczaj odnoszą się do osób niebędących w ciąży.

3. Neutrofile - cel badania

Zadaniem neutrofilów jest zwalczanie drobnoustrojów dostających się do organizmu człowieka. Znaczenie neutrofilów wynika z faktu bardzo szybkiego reagowania na pojawiające się w organizmie substancje obce. Możliwe jest to dzięki obecności odpowiednich receptorów na powierzchni komórek neutrofilów oraz możliwości wytwarzania wolnych rodników i całej gamy białek o właściwościach bakteriobójczych i bakteriostatycznych. Jednym z procesów umożliwiających eliminację patogenów przez neutrofile jest fagocytoza. Proces ten polega na pochłonięciu patogenów lub fragmentów powstających w wyniku ich rozpadu, a następnie całkowitemu ich strawieniu we wnętrzu komórki. Takie działania neutrofilów są bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przy obniżonej liczbie neutrofilów układ odpornościowy nie jest w stanie prawidłowo bronić się przed patogenami. Przy niskiej liczbie neutrofilów organizm jest bardziej podatny na infekcje i w wyniku zarażenia drobnoustrojami czas trwania infekcji przedłuża się i może doprowadzić do bardzo niekorzystnych zmian w organizmie człowieka. Nieleczona neutropenia może powodować posocznicę neutropeniczną, która jest bezpośrednim stanem zagrożenia życia. Jej objawy to nawracająca gorączka oraz typowe objawy zakażenia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza