Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Neurotyk- kim jest i jakie ma cechy, przyczyny neurotyczności, czy neurotyk powinien skorzystać z terapii

Neurotyczność to cecha, która w głównej mierze oznacza długotrwałe przeżywanie pojawiających się negatywnych emocji, takich jak strach, gniew, poczucie winy, czy zmieszanie. Osobowość neurotyczna to jedna z pięciu osobowości, które zostały opisane przez Paula Costę i Roberta McCrea w Pięcioczynnikowym Modelu Osobowości, nazywanym również Wielką Piątką. Kim jest neurotyk i w jaki sposób zazwyczaj się zachowuje? Co jeszcze warto wiedzieć na temat neurotyczności?

Zobacz film: ""Futro z misia". Grażyna Zielińska: "Mam temperament i osobowość!""

spis treści

1. Kim jest neurotyk i jakie ma cechy?

Neurotyk to osoba bardzo emocjonalna, cechująca się wysokim poziomem lęku i wrażliwości. Ludzie posiadający osobowość neurotyczną zazwyczaj mocno przeżywają negatywne emocje, takie jak gniew czy poczucie winy. Zdarza się, że osoby te zachowują się irracjonalnie, nie radzą sobie ze stresującymi sytuacjami, nie potrafią panować nad swoimi emocjami.

Osobowość neurotyczna w wielu sytuacjach odczuwa rozdrażnienie, niepokój, czy wewnętrzne napięcie (problemem dla neurotyka jest chociażby zwykła rozmowa telefoniczna, spotkanie rekrutacyjne). Osobowość neurotyczna przejawia także skłonności hipochondryczne. Przeciwieństwem neurotyka jest osobowość cechująca się stabilnością emocjonalną i pewnością siebie.

Neurotyk w przeciwieństwie do pozostałych rodzajów osobowości, jest zdecydowanie bardziej narażony na występowanie uzależnień, huśtawek nastroju, zaburzeń lękowych, depresji, fobii czy nerwicy.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Osobowość neurotyczna – przyczyny

Istnieje wiele przyczyn neurotyczności. Osobowość neurotyczna w niektórych przypadkach uwarunkowana jest predyspozycjami genetycznymi. Z drugiej strony, może być ściśle związana z dzieciństwem czy wydarzeniami, które miały miejsce w przeszłości.

Okazuje się, że osobowość neurotyczna może być również uwarunkowana różnicami w budowie układu nerwowego. Występuje w przypadku podwyższonej reaktywności układu współczulnego i limbicznego.

Zobacz także:

3. Czy neurotyk powinien skorzystać z terapii?

Neurotyk jest osobą, która odczuwa wysoki poziom lęku, emocjonalności. Zdarza się, że jest on bardzo niepewny siebie. Może odczuwać frustrację, niezrozumienie, blokadę przed działaniem. Chciałby zrobić krok naprzód, ale nie do końca wie w jaki sposób to osiągnąć. Zdarza się, że ma problemy z prawidłowym funkcjonowaniem w społeczeństwie.

Neurotyk czasem czuje wrogość wobec świata, obawia się czyhającego zagrożenia. Bywa bezradny, może mieć również problemy z odczytywaniem prawdziwych intencji otaczającego go społeczeństwa.

Nadmierna emocjonalność czy niska samoocena, mogą prowadzić do pewnych trudności czy problemów. Należy podkreślić, że neurotyczność nie jest chorobą czy zaburzeniem, a cechą, która charakteryzuje osobowość człowieka.

Skorzystanie z psychoterapii może pomóc osobowości neurotycznej. Dzięki pomocy specjalisty (psychologa lub psychiatry) możliwe jest wypracowanie mechanizmów obronnych, które zredukują nadmierny stres, wewnętrzny niepokój czy zbytnią emocjonalność. Terapia neurotyka bazuje również na nauce sposobów radzenia sobie z lękami, czy presją.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza