Trwa ładowanie...

Neurolog dziecięcy - czym się zajmuje i co leczy?

Neurolog dziecięcy to specjalista zajmujący się chorobami i zaburzeniami w obrębie układu nerwowego u dzieci i młodzieży. W zakresie jego kompetencji leżą różne choroby i zaburzenia, takie jak padaczka, ADHD czy mózgowe porażenie dziecięce, ale także obniżone napięcie mięśniowe czy migreny. Z jakimi dolegliwościami udać się do neurologa? Jak wygląda badanie?

Zobacz film: "Czym jest i jak się leczy stwardnienie rozsiane?"

spis treści

1. Kto to neurolog dziecięcy?

Neurolog dziecięcy jest specjalistą medycyny, który zajmuje się diagnostyką, leczeniem oraz profilaktyką chorób neurologicznych u dzieci i młodzieży. Neurologia to rozległa dziedzina, która zajmuje się schorzeniami obwodowego oraz ośrodkowego układu nerwowego. Obejmuje zarówno choroby układu nerwowego, jak i wiele innych zaburzeń.

W procesie leczenia schorzeń układu nerwowego neurolog dziecięcy bardzo często współpracuje ze specjalistami innych dziedzin, na przykład pediatrą, gastroenterologiem, onkologiem, laryngologiem, rehabilitantem, neurochirurgiem, ale także psychiatrą, psychologiem, psychoterapeutą czy logopedą.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Co leczy neurolog dziecięcy?

Neurolog dziecięcy zajmuje się nieprawidłowościami rozwoju i pracy układu nerwowego dzieci i młodzieży. Koncentruje się na wszelkich nieprawidłowościach w funkcjonowaniu mózgu, rdzenia kręgowego oraz nerwów, które odpowiadają za prawidłowy przekaz informacji do mięśni i narządów wewnętrznych.

Schorzenia, którymi zajmuje się neurologia dziecięca, to na przykład:

Neurolog dziecięcy dokonuje między innymi oceny neurologicznej rozwoju dzieci.

3. Z jakimi dolegliwościami do neurologa dziecięcego?

Na konsultacje neurologiczne dziecko zostaje skierowane najczęściej przez pediatrę, często jednak taką potrzebę widzą również rodzice. Powodem wizyty u specjalisty są różne objawy, które mogą wskazywać na choroby czy nieprawidłowości.

Niepokojące są zarówno wyraźne symptomy choroby neurologicznej (drgawki, tiki, zaburzenia czucia), jak i objawy niespecyficzne, takie jak problemy z mową, brak oczekiwanej reakcji na bodźce, nieradzenie sobie z trzymaniem przedmiotów, bóle głowy, opóźnienia w rozwoju takich umiejętności, jak siadanie, chodzenie czy mówienie, problem z rozluźnieniem mięśni, nadpobudliwość, problemy z koncentracją czy snem.

4. Jakie badania przeprowadza neurolog dziecięcy?

Neurolog dziecięcy stawia diagnozę na podstawie wnikliwego wywiadu lekarskiego, jak i badań, zarówno prostych, wykonywanych w gabinecie, jak i bardziej skomplikowanych, przeprowadzanych z zastosowaniem zaawansowanej aparatury.

Lekarz bada na przykład odruchy bezwarunkowe dziecka oraz podstawowe funkcje układu nerwowego. Ocenia także siłę mięśni kończyn górnych i dolnych, odruchy ścięgniste i skórne, czucie powierzchowne i głębokie, koordynację ruchową, obecność objawów oponowych i korzeniowych. Sprawdza także reakcje na bodźce bólowe, pozycje lub ruchy.

Podczas badania w gabinecie neurolog może poprosić na przykład, by dziecko stanęło na palcach stóp, dotknęło palcem dłoni czubka własnego nosa czy wykonywało naprzemienne ruchy rękoma. Może zastosować także młotek neurologiczny, którego uderzenie nie bolesne, choć odczuwalne.

Neurolog dziecięcy może zlecić wykonanie szczegółowych badań diagnostycznych, które umożliwia postawienie prawidłowego rozpoznania. To na przykład rezonans magnetyczny (RM, MRI), tomografia komputerowa (TK, CT), elektromiografia (EMG), elektroencefalografia (EEG), elektroneurografia (ENG), angiografia, RTG czaszki i kręgosłupa, badanie dna oka, spektroskopia, biopsja, iniekcja, punkcja. Pomocne są także różne badania laboratoryjne. Może również skierować pacjenta na konsultację do innego specjalisty, a także wystawić skierowanie do szpitala.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza