Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Neurofibromatoza – przyczyny, objawy, leczenie

Czym jest neurofibromatoza? W medycynie znana także pod terminem nerwiakowłókniakowatość typu I, a także schorzenie von Recklinghausena. Neurofibromatoza jest schorzeniem o podłożu genetycznym, jest przekazywana autosomalnie dominująco. Niestety neurofibromatoza jest chorobą nieuleczalną.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Przyczyny neurofibromatozy

Przyczyną choroby jest zmutowany gen, który odpowiada za produkcję białka neurofibrominy, która znajduje się w każdej komórce układu nerwowego. Gen, który uległ mutacji jest zlokalizowany w chromosomie 17 i jest odpowiedzialny za brak syntezy neurofibrominy 1. Jaką rolę pełni tego rodzaju białko? Jest odpowiedzialne za blokadę onkogenu RAS, co hamuje rozwój nowotworu. Niedobór białka tego rodzaju aktywuje onkogen i powoduje rozwój nowotworu w układzie nerwowym. Natomiast mutacja genu zlokalizowanego w chromosomie 22, który koduje neurofibrominę 2 doprowadza do postępu choroby. Neurofibromina 2 jest odpowiedzialna za przekaz wszystkich sygnałów ze środowiska zewnętrznego do środka każdej nerwowej komórki, dlatego, jeśli dojdzie do mutacji cały proces przekazu zostaje zaburzony. Neurofibromatoza to choroba genetyczna, która pojawia się w kolejnych pokoleniach u krewnych I stopnia.

Neurofibromatoza jest diagnozowana między innymi na podstawie badania krwi
Neurofibromatoza jest diagnozowana między innymi na podstawie badania krwi

2. Objawy neurofibromatozy

Zarówno neurofibromatoza I jak i neurofibromatoza II należy do grupy chorób nazywanych fakomatozami, czyli schorzeń, które wynikają z zaburzeń rozwojowych tkanek już w okresie ciąży. Tego typu zmiany pojawiają się we wczesnym stadium rozwoju płodu, bo na etapie tkanek, które rozwijają się z ektodermy. Czym jest ektoderma? Jest to komórka odpowiadająca za rozwój skóry, ale także za układ nerwowy i naczynia krwionośne. Dlatego też właśnie te układy są w pierwszej kolejności zaatakowane przez komórki rakowe.

To też warto wiedzieć

Jakie objawy kliniczne ma neurofibromatoza? Przede wszystkim zmiany skórne rodzaju caféau lait o różnej wielkości i lokalizacji, u osób w wieku emerytalnym zmiany skórne mogą być większe. Inne objawy, jakimi charakteryzuje się neurofibromatoza to piegi zlokalizowane w okolicach, do których nie mają dostępy promienie słoneczne dla przykładu pod pachami. Neurofibromatoza to także glejak nerwu wzrokowego, zmiany kostne najczęściej dysplazja kości piszczelowej czy kości klinowej.

3. Leczenie neurofibromatozy

Neurofibromatoza jest to choroba wymagająca do pełnej diagnozy szeregu badań w tym morfologii, badań molekularnych i precyzyjnego wywiadu środowiskowego. Niestety neurofibromatoza jest to schorzenie wrodzone i nieuleczalne. Kuracja opiera się przede wszystkim na leczeniu miejscowym i objawowym nowotworów.

Rak skóry (prezentacja edukacyjna)
Rak skóry (prezentacja edukacyjna) [16 zdjęć]

Znaki ostrzegawcze przed rakiem Tak jak wiele innych nowotworów, rak skóry, w tym czerniak, rak podstawnokomórkowy...

zobacz galerię

Najczęściej wykonywana jest operacja chirurgiczna, ale w większości przypadków terapia wspierana jest chemioterapią lub radioterapią. Zatem leczenie jest dostosowane do indywidualnych potrzeb chorego. Leczenie wymaga także stałej kontroli pacjenta nie tylko przez onkologa, ale także lekarza dermatologa, neurologa, laryngologa, ortopedę.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza