Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Nerwiak – przyczyny, objawy, leczenie

Nerwiak to rzadko spotykana choroba nowotworowa obwodowego układu nerwowego, która ma zazwyczaj niezłośliwy charakter. Schorzenie to atakuje tkanki tworzące nerwy. Objawy, które mogą świadczyć o rozwoju nerwiaka to między innymi zaburzenia równowagi, zaburzenia czucia, pogorszenie się słuchu oraz zaburzenia mowy.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

Nerwiak jest nowotworem powstającym w obrębie tkanek tworzących nerwy obwodowe, które są odpowiedzialne za komunikację między mózgiem a pozostałą częścią ciała. Jak do tej pory sklasyfikowano trzy podstawowe typy tej choroby.

  • Nerwiak osłonkowy atakuje przede wszystkim tkanki nerwów przedsionkowo-ślimakowych, odpowiedzialnych za słuch oraz utrzymywanie równowagi. Dlatego inną nazwą tego schorzenia jest nerwiak słuchowy.
  • Nerwiak zarodkowy powstaje w obrębie zwojów nerwowych. W większości przypadków jest on wykrywany u dzieci.
  • Nerwiakowłókniak atakuje głównie łącznotkankowe elementy nerwów. Przede wszystkim te unerwiające skórę. Ten rodzaj choroby dotyka głównie osoby między dwudziestym a trzydziestym rokiem życia.
Uraz stopy może być przyczyną rozwoju nerwiaka.
Uraz stopy może być przyczyną rozwoju nerwiaka.

1. Nerwiak – przyczyny

Jak do tej pory nie udało się do końca poznać przyczyn powstawania nerwiaka. Naukowcy określili jedynie czynniki zwiększające ryzyko powstania tego nowotworu. Według lekarzy nerwiak może pojawić się w miejscu urazu. W przypadku nerwiakowłókniaka, jego wystąpienie jest przeważnie ściśle związane z neurofibromatozą typu I. Neurofibromatoza jest schorzeniem wrodzonym, charakteryzuje się ona obecnością wielu niezłośliwych zmian nowotworowych pochodzenia nerwowego.

Rak skóry (prezentacja edukacyjna)
Rak skóry (prezentacja edukacyjna) [16 zdjęć]

Znaki ostrzegawcze przed rakiem Tak jak wiele innych nowotworów, rak skóry, w tym czerniak, rak podstawnokomórkowy

zobacz galerię

2. Nerwiak - objawy

Objawy kliniczne tej choroby mogą być bardzo zróżnicowane. Może on przebiegać zarówno w sposób całkowicie bezobjawowy jak również wywoływać różne zaburzenia neurologiczne. W zależności od lokalizacji nerwiak, będzie dawał inne oznaki.

Nerwiak osłonkowy najczęściej objawia się wystąpieniem niedosłuchu, zaburzeniami równowagi oraz szumów usznych. W przypadku niektórych osób nerwiak może spowodować porażenie nerwu twarzowego lub trójdzielnego.

Nerwiak zarodkowy może objawiać się na różne sposoby w zależności od umiejscowienia. Ten typ choroby zazwyczaj atakuje tkanki w obrębie jamy brzusznej, czego symptomami mogą być między innymi: brak apetytu, bóle brzucha oraz wymioty. Podczas badania fizykalnego brzucha lekarz powinien również wyczuć nieruchomy i twardy guz

Nerwiakowłókniak ma zwykle charakter miękkich i cielistych guzków znajdujących się na powierzchni skóry lub twardych, owalnych guzków rozwijających się pod skórą. Nerwiak tego typu może również mieć czasami postać przebarwień skórnych.

zobacz także

3. Nerwiak – leczenie

Leczenie tego schorzenia ma zazwyczaj charakter inwazyjny. Nerwiak osłonkowy jest nowotworem, który charakteryzuje się wolnym tempem wzrostu. Pacjent, u którego rozpoznano ten rodzaj zmian nowotworowych w niezaawansowanej formie, powinien pozostawać pod kontrolą radiologiczną ( regularne badania rezonansem magnetycznym). W przypadku większych guzów wskazane jest całkowite chirurgiczne usunięcie guza. Nerwiak zarodkowy oraz nerwiakowłókniak zazwyczaj też wymagają zastosowania leczenia chirurgicznego. Terapia jest uzależniona od stopnia rozwoju choroby.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza